Co to jest dysk SSD M2 i jak go najlepiej podłączyć?

 SSD (Solid-State Drive) pojawił się jako alternatywa dla tradycyjnych dysków twardych, które zaczęły się starzeć. W przeciwieństwie do masywnych linchpinów, główną cechą SSD jest stosunkowo niewielki rozmiar, który zapewnia integrację z największą liczbą urządzeń komputerowych. Obecnie ten typ urządzenia pamięci masowej jest aktywnie wykorzystywany w celu zwiększenia wydajności zarówno w przenośnych notebookach, jak i w komputerach. Użytkownik komputera prędzej czy później zapytał o zwiększenie dostępnych opcji dla swojego urządzenia. W celu pozostawienia wszystkich znaków powyżej i w tym rozdziale, w szczegółach, omówmy, co to jest SSD M2 i jak podłączyć SSD M2.

SSD M2 - co to jest

Prawdopodobnie, główną zaletą SSD jest odczyt i zapis danych z fenomenalną prędkością. Pomimo tego, że dyski SSD istnieją już od dłuższego czasu, wzrost popularności tych urządzeń rozpoczął się dopiero kilka lat temu. Jeśli jeszcze niedawno na forach były aktywne dyskusje o tym, czy konieczne jest zainstalowanie urządzenia pamięci masowej, czy nie, teraz SSD cieszą się powodzeniem wśród najróżniejszych warstw ludności: jak wśród profesjonalnych graczy i pracowników w dziedzinie IT, a także zwykłych konsumentów. Wiele nowoczesnych notebooków otrzymało początkowo dysk półprzewodnikowy z interfejsem M.2. I nic dziwnego, bo dzięki takiemu urządzeniu pamięci masowej parametry wydajnościowe urządzenia mogą wzrosnąć nawet 10-krotnie! Ale aby zrozumieć, co to jest - SSD M2, powinniśmy zwrócić się do historii.

Ewolucja interfejsu SATA

Interfejs SATA zastąpił PATA. Różnica pomiędzy tym interfejsem a poprzednią generacją polegała na jego większej kompaktowości, ponieważ króciec interfejsu był mniejszy, cieńszy i wygodniejszy. Ponadto, podczas gdy poprzednia generacja niewiele ponad 40 pinów na gniazdo, liczba SATA z nich zmniejszyła się do 7. Mała powierzchnia interfejsu pozwoliła na zmniejszenie zużycia powietrza przy wewnętrznym chłodzeniu komputera przez system chłodzenia.

Podczas gdy PATA pozwalał na podłączenie tylko dwóch urządzeń na jednej pętli, zmieniło się to wraz z pojawieniem się SATA. Teraz każde urządzenie wymaga własnego kabla. Przede wszystkim pozwoliło to na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie, a także uprościło rozmieszczenie przewodów w komputerze. Jednocześnie zwiększa się ilość możliwych problemów w składaniu.

Postęp technologiczny ma tendencję do czynienia rzeczy wielkich małymi, więc zamiast SATA pojawiła się jego miniaturowa wersja - mSATA. Jego pojawienie się stało się prawdziwym błogosławieństwem dla netbooków, telefonów komórkowych i innych urządzeń, które wymagają pamięci masowej o miniaturowych rozmiarach. Co więcej, mSATA nie posiadał żadnego sprzętu typu stubby. Okazało się jednak, że była to tylko chwilowa flanka w ewolucji technologicznej, gdyż w jej miejsce pojawił się interfejs M.2. A jego możliwości wciąż dawały ogromną przewagę nad wszystkimi poprzednimi generacjami.

Jak wygląda M.2 i dlaczego go potrzebujesz

Skąd mam wiedzieć, czy moja płyta główna obsługuje dyski SSD M2? Przede wszystkim musisz zrozumieć, czym jest interfejs M.2.

Interface M.2 w momencie swojego debiutu zyskał miano urządzenia prawdziwie innowacyjnego i jak się okazało, całkiem prawdziwego. Może być zainstalowany w formacie PCI-Express lub bezpośrednio na płycie głównej. Jedną z cech tej serii jest również to, że oprócz dysku SSD można do niej podłączyć moduły NFC, GPS, Bluetooth, a nawet Wi-Fi.

Szczególną popularność M.2 zyskał dzięki technologicznemu gigantowi Intelowi, który zdecydował się na zintegrowanie interfejsu z płytą główną poszczególnych chipsetów właściwych dla środkowej linii procesorów Zero.

Jakie są więc zalety M.2? Pozytywne cechy interfejsu są widoczne w porównaniu z poprzednimi generacjami SATA, ponieważ z łatwością manewruje on wokół barier. Standard mSATA obsługuje blisko 600 MB/s, podczas gdy obecne dyski SSD z łatwością osiągają prędkości rzędu 3000 MB/s.

M-key i B-key

Dla pełnego zrozumienia, czym jest SSD M2, konieczne jest uświadomienie sobie, że pojemnik może być umieszczony na absolutnie różne sposoby. Niezależnie od typu napędu musi on być podłączony do magistrali SATA. Jak wspomniano powyżej, dyski SSD działają dobrze przy wysokich prędkościach, których interfejsy SATA po prostu nie potrafią. Stwarza to uzasadniony dylemat, jak zwiększyć wydajność w tak ograniczonej przestrzeni. Dla tych przypadków i potrzebują magistrali w formacie PCI-Express, wyposażony w wysokiej przepustowości.

Aby podkręcić interfejs, można skorzystać z tych autobusów:

  • PCI-Express wersja 2.0. - System operacyjny PCI-Express z dwiema liniami i przepustowością do 800 MB/s; PCI-Express w wersji 3.0. - Ma do dyspozycji cztery linie, o przepustowości do 3,2 Gb na sekundę.

I można podłączyć sam interfejs, aby określić położenie łącza.

Teraz bez wysiłku można znaleźć na rynku obrazy z klawiszami w formacie B, M lub B+M. Ale przed zakupem dysku SSD należy wiedzieć, jakie interfejsy są obsługiwane przez płytę główną komputera lub laptopa.

Specyfikacje kluczy B i M są następujące:

  • B-key obsługuje PCI na dwóch pasmach, jak również SATA, I2C, USB, IUM, PCM i SSIC; M-key obsługuje cztery pasy PCI, jak również SATA.

Mieszanka klawiszy jest dość klasyczna, ale są pewne niuanse. Konieczne jest otwarcie informacji o płycie głównej i zapytać, czy schemat będzie działał, jeśli umieścisz w nim dysk SSD z interfejsem SATA, zakładając 4 linie. Napęd z kluczem B nie będzie w ogóle podłączony do slotu M-key, jak również M-key nie będzie tworzył niezbędnego połączenia do slotu, w którym znajduje się klucz B. Klawisz B+M pomoże skorygować sytuację. Płyta główna będzie kompatybilna z obydwoma typami gniazd. Dlatego M.2 jest jedynym czynnikiem formatu dla dysków twardych. Płyty główne współpracujące z nim muszą wykorzystywać odpowiedni slot i magistralę, co zwiększa przepustowość danych.

Rodzaj magistrali wykorzystywanej przez napęd jest bezpośrednio związany z rodzajem klucza. A możliwość podłączenia dysku SSD SATA musi być wyraźnie opisana w specyfikacji płyty głównej.

Co to jest 2242, 2260, 2280

Zastanawiając się, jak podłączyć SSD M2 do laptopa i patrząc na dane w samym interfejsie, można dodatkowo przeczytać o rodzaju klawisza do odczytywania dynamicznych liczb składających się z czterech cyfr. Wyglądają one następująco:

  • 2242; 2260; 2280.

Co to znaczy? Tutaj wszystko jest o wiele prostsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Ta prosta procedura koduje informacje o wymiarach dysków półprzewodnikowych, które można podłączyć do złącza M.2. Pierwsze dwie cyfry są zawsze szerokie, tj. 22 milimetry. Dwie kolejne liczby oznaczają długość dysku SSD. LWD mają wielkość od 42, 60 i 80 mm. Mówiąc prościej, im większa jest listwa, tym więcej żetonów można na niej zamontować. Dzięki temu pojemność samego urządzenia pamięci masowej będzie znacznie większa. Uważa się, że najbardziej popularny jest dysk o numerze 2280. W każdym razie, ten zestaw liczb będzie miał wpływ na wybór dysku półprzewodnikowego SSD. Mając do dyspozycji niezbędne informacje o wydajności, można łatwo wybrać odpowiednie urządzenie.

Czym więc jest M.2? Ta forma napędu SSD charakteryzuje się maksymalną kompaktowością. Jeśli Twój komputer lub laptop posiada taki interfejs, można go łatwo wykorzystać do zwiększenia wydajności urządzenia. Oto kilka informacji, na które należy zwrócić uwagę przed podłączeniem dysku SSD M2:

  • Obsługuje dostępny interfejs. Wybierać można pomiędzy SATA i PCIe. Druga opcja wygląda znacznie korzystniej przy dużych prędkościach. A możliwość poprawnego podłączenia do interfejsu SATA musi być jasno określona w instrukcji, inaczej cała procedura nie ma sensu. Liczba wkładek. Interfejs PCIe 2.0 posiada dwa pasy dla łącznej przepustowości 8 gigabitów na sekundę, natomiast wersja 3.0 posiada cztery pasy dla łącznej przepustowości 3,2 gigabajta. Te informacje znacznie ułatwiają montaż. Typ klucza. Tylko klucze formatu B i M będą działać dla interfejsów M.2. Dyski SATA często używają również klawisza "B+M". Ważne jest, aby zapewnić prawidłowe podłączenie kluczy do płyty głównej, więc lepiej jest wiedzieć o koniecznym umieszczeniu w późniejszym czasie.

SSD form factor wearer, który będzie odpowiedni dla każdego z powyższych parametrów, przenosi użytkowanie systemu komputerowego na zupełnie nowy poziom. Jego przydatność jest niezbędna zarówno w przypadku gier o dużym zapotrzebowaniu, jak i dużych programów, które mogą zacząć szwankować podczas pracy. Dysk półprzewodnikowy podłączony za pomocą interfejsu M.2 zapewni zwiększoną prędkość odczytu danych, dziesięciokrotnie zmniejszy liczbę operacji na sekundę i zminimalizuje opóźnienia. Nawet w typowym, codziennym użytkowaniu, które nie wymaga kosztownego zużycia zasobów, taki dodatek będzie bardzo przydatny.