Jak wybrać regulator napięcia do mieszkania: przydatne wskazówki

 Problemy z prądem - powszechny problem rezydencji i zwykłych domów prywatnych. Czasami jednak osoby mieszkające w budynkach wielopiętrowych doświadczają takich trudności. Gwałtowne wahania napięcia prowadzą do awarii drogich urządzeń AGD i RTV. Jak chronić swoją własność i podporządkować się własnej wygodzie? Stabilizatory pomogą. O rodzajach tych urządzeń i osobliwościach ich doboru - w tym artykule.

Jak dobrać tłumik przepięć do mieszkania

Jak prawidłowo wybrać stabilizator mocy w mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Sprawa dotyczy:

  • moc urządzenia; rodzaj sprzętu na zasadzie działania; liczba faz; typ montażu.

Omówmy szczegółowo każdą pozycję z tej listy.

Kiedy potrzebny jest regulator napięcia w mieszkaniu?

Wśród wielu powodów, które wskazują na potrzebę zakupu stabilizatora mocy do mieszkania:

  • nieprawidłowe działanie urządzeń (mikrobrowar nie podgrzewa potraw, lampy smażalnicze palą się ciemnym światłem itp;) Ciągle wysokie lub niskie napięcie; Ciągłe wahania napięcia w ciągu dnia lub nocy; Duże wahania napięcia i małe natężenie światła; Mamy do czynienia z kilkoma problemami jednocześnie.

Aby zapewnić stabilną jakość napięcia, można zmierzyć te samomiry za pomocą multimetru lub nawet wezwać na pomoc profesjonalnego elektryka. Norma dla linii 230V - co najmniej 207V i nie więcej niż 253V; dla linii 220V - minimum 198V i maksimum 242V. Dopuszczalne odchylenie od normy - 10%.

Jedynym przypadkiem, kiedy stabilizator nie jest potrzebny, jest obniżone napięcie, które jest wynikiem strat w kablu (źle dobrana długość kabla).

Jaki rodzaj technologii wymaga ochrony przed przepięciami?

Cały budynek lub pojedyncze urządzenie może być chronione przed wahaniami napięcia. W jaki sposób różne rodzaje urządzeń wpływają na jakość dostaw energii elektrycznej i które urządzenia wymagają największej ochrony?

  • Lodówki. Obecne modele lodówek są zaprojektowane do pracy przy wahaniach napięcia w granicach 10%. Niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne układy zabezpieczające, które odłączają urządzenie w momencie gwałtownych skoków prądu lub przełączają chłodziarkę w tryb nie-bezpieczny. Jeśli chodzi o starą lodówkę, urządzenie jest znacznie bardziej wrażliwe na wahania napięcia w sieci: bez stabilizatora czas życia sprężarki wygasa, silnik ulega uszkodzeniu. Telewizory. Masz stosunkowo nowy telewizor z zasilaczem impulsowym? Nie masz się o co martwić. W przeciwnym razie przepięcie może spowodować uszkodzenie urządzenia. Komputery PC i laptopy. Tylko nagłe skoki napięcia mogą mieć wpływ na tego typu urządzenia, ryzyko jest największe w przypadku wrażliwych źródeł zasilania. Sprzęt audio. Jako ochrona przed małymi spadkami napięcia jest dobrze zrobiony filtr merzheviy. Jeśli jednak skoki są silne, potrzebny jest stabilizator. Technika klimatyczna. Wszystko zależy od charakterystyki napięcia zasilającego. Jednak ogólnie rzecz biorąc, niestabilne napięcie skraca żywotność urządzeń klimatycznych. Automatyczne maszyny do pisania. Pralki automatyczne wyposażone są w silnik elektryczny i wbudowane podgrzewacze wody, wrażliwe na wahania mocy. Maszyna ta znajduje się zatem w obszarze wysokiego ryzyka i wymaga zabezpieczenia przez stabilizator. Zmywarki do naczyń. Technologia ta jest wrażliwa nawet na niewielkie różnice w napięciu w sieci, dlatego instalacja stabilizatora jest bardzo pożądana. Mikropapiekarniki. Jeśli napięcie jest niskie, to urządzenie po prostu nie może podgrzewać ani gotować potraw. Gdy napięcie jest zbyt wysokie przy pierwszym uderzeniu w zasilacz i panel sterowania. Grzejniki elektryczne. Grzałki elektryczne, podobnie jak mikrogrzałki, nie spełniają swojej funkcji przy obniżeniu napięcia. Jednak przy większych obciążeniach mogą one ulec uszkodzeniu i spowodować zagrożenie pożarowe.

Typ stabilizatora

Istnieją cztery rodzaje nowoczesnych stabilizatorów:

  • elektroniczny; inwerter; sztafeta; elektromechaniczne.

Elektryczne - uzwojenia transformatora są wymieniane na skutek działania elementów elektrycznych. Elementy te wytwarzają napięcie sinusoidalne w punkcie zerowym bez zauważalnych zniekształceń harmonicznych. Są to wysokoprądowe i szybkie stabilizatory, które mają długą żywotność (10-15 lat) i pracują praktycznie bezgłośnie.

Inwerter - wykonany w oparciu o technologię dzikiej transformacji. Innymi słowy, zmienne napięcie wejściowe jest przekształcane na stałe i jest ponownie generowane w zmiennym napięciu wyjściowym. Taka zasada działania zapewnia maksymalną precyzję stabilizacji. Jeśli napięcie wejściowe jest bardzo niskiej jakości, zaleca się zakup stabilizatora konsumenckiego. Żywotność tego typu urządzeń waha się często od 8 do 10 lat.

Przekaźnikowe - oparte są na autotransformatorze, z którego wejść skokowych można regulować poziom napięcia. Jest to stara, sprawdzona przez lata technologia. Zalety stabilizatorów przekaźnikowych - ich niski koszt i duża szybkość startu. Nie należy jednak oczekiwać dużej dokładności stabilizacji. Stabilizatory te są zalecane, jeśli wskaźniki napięcia nie ulegają znacznym wahaniom i w domu nie ma wrażliwych urządzeń. Przy częstych wahaniach napięcia żywotność takich urządzeń wynosi średnio 3-5 lat.

Elektromechaniczne - podobnie jak poprzedni typ urządzeń, oparte na autotransformatorze. Sterowanie nie odbywa się jednak częstotliwościowo, lecz stopniowo, przy użyciu bardziej precyzyjnego siłownika. Do zalet takich stabilizatorów należy zaliczyć stosunkowo niską cenę oraz płynną regulację napięcia. Jednak przy gwałtownych skokach napięcia wejściowego taka technologia nie jest w stanie spełnić swojej funkcji. Kolejną cechą stabilizatorów elektromechanicznych jest konieczność ich regularnej konserwacji.

Jak określić pojemność regulatora napięcia dla urządzeń domowych w mieszkaniu?

Jak dobrać stabilizator mocy do mieszkania? Przede wszystkim należy znać dwie wartości - całkowitą pojemność wszystkich urządzeń w domu oraz minimalny poziom napięcia w sieci. Znając te dane, łatwo będzie dobrać stabilizator o wymaganej mocy. Przy obliczeniach warto pamiętać, że wiele urządzeń na początku pracy zużywa od 3 do 6 razy więcej energii w porównaniu z wartościami podanymi w dokumentacji technicznej. Wybrać stabilizator do prywatnego domku? Należy wziąć pod uwagę pojemność zewnętrznego lichtarza i innych urządzeń, które znajdują się za domem.

Jeśli nasz wybór padł na stabilizator typu użytkowego, musi on mieć przyzwoitą rezerwę mocy (co najmniej 30%). Ponieważ technologia podtransformacyjna nie nadaje się zbytnio do obciążeń krytycznych. Jednak do sprawnego działania każdego rodzaju stabilizatora wymagana jest niewielka rezerwa mocy.

Jak dobrać stabilizator mocy dla całego domu bez obliczania mocy pojedynczych urządzeń? Sprawdź numer wyłącznika obwodu wejściowego zainstalowanego w Twoim budynku lub mieszkaniu. Na przykład, dla 32-amperowego wyłącznika będzie odpowiedni stabilizator na 8000 V-amper, ale dla 40-amperowego - na 10000 V-A.

Który stabilizator jest lepszy: ścienny czy pidlog?

Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie postawione w podtytule. Wszystko zależy od osobistych preferencji kupującego. Jeśli budżet nie jest wystarczający, a chcesz kupić kompaktowy model, wybierz stabilizatory ścienne. Dla tych, którzy są gotowi poświęcić znaczną ilość metrów kwadratowych na umieszczenie stabilizatora, odpowiednia będzie technologia dla podłogi.

Liczba faz w stabilizatorze.

Wybuch stabilizatora dobierany jest w zależności od rodzaju sieci. Istnieją sieci jednofazowe (220V) i trójfazowe (380V). W związku z tym istnieją urządzenia jednofazowe i trójfazowe do stabilizacji napięcia.

Należy zaznaczyć, że dla sieci trójfazowych wielu inżynierów zaleca instalację trzech stabilizatorów jednofazowych. I właśnie dlatego. Jeżeli wtedy zanik napięcia w jednej fazie urządzenia trójfazowego spowoduje, że cały dom lub mieszkanie pozostanie bez stabilizacji napięcia. W przypadku trzech urządzeń jednofazowych taki scenariusz nie jest możliwy. Również ze względu na różne obciążenie każdej z faz, stabilizatory trójfazowe mogą nie działać prawidłowo.

Wniosek

Stabilizator prądu w mieszkaniu to gwarancja prawidłowego funkcjonowania wszystkich urządzeń w budynku. Jeśli wybierasz stabilizator do ochrony konkretnego urządzenia, dowiedz się, ile prądu pobiera i zwróć uwagę na stabilizatory o porównywalnej mocy. Ze względu na zwiększone zużycie energii przy starcie urządzeń, zalecane jest przestrzeganie zasady 20-30% rezerwy mocy. Przede wszystkim ochrony wymagają lodówki, grzejniki, pralki i zmywarki. Aby nie popełnić błędu przy wyborze stabilizatora dla całego domu, wystarczy odczytać numer automatu wejściowego.

Wybór rodzaju stabilizatora zależy od potrzeb indywidualnego użytkownika oraz budżetu. W większości przypadków zaleca się zakup urządzeń elektronicznych lub inwerterowych, ponieważ płynnie regulują one napięcie i mają znaczną żywotność. Jeśli priorytetem są ciche stabilizatory, modele elektroniczne są najbardziej odpowiednie. Przy zmniejszaniu napięcia należy zwrócić uwagę na modele z zakresem stabilizacji do dołu. Jeśli jakość systemu energetycznego jest zbyt niska, należy wybrać stabilizatory falownika. Їx szybkość i dokładność są nieosiągalne dla innych typów stabilizatorów.