Jaka jest różnica między IP67 a IP68: jasne wyjaśnienie

Pokaż treść

 1. Jakie są normy IP
 2. Co to jest standard IP67
 3. Co to jest norma IP68
 4. Jaka jest różnica między IP67 a IP68?
 5. Streszczenie

Już dawno Sony i Samsung wprowadziły do swoich smartfonów standardy ochrony IP. Trzy lata później dołączyły do nich Apple i LG. Dziś ochronę przed wodą i piłą ma większość nowych modeli telefonów różnych marek - od najpopularniejszych w sztabie Xiaomi, po chińskie "nowe". Parametr ten nie jest traktowany jako trend, ale jako cecha "na życzenie", bez której urządzenie mobilne nie może konkurować na rynku. Staje się jasne, że każdy gadżet, niezależnie od tego, czy jest to flagowy okręt, czy smartfon o przeciętnych parametrach, posiada tę technologię. Warto jednak zrozumieć, co to jest - ochrona IP68 czy IP67 i jaka jest między nimi różnica.

Jakie są normy IP

W przeszłości telefony komórkowe były odporne na wilgoć i wodę. Wystarczyło wejść w deszcz i urządzenie od razu miało problemy. Nie można więc mówić o kąpieli z urządzeniem w basenie czy przypadkowym rozlaniu na nie alkoholu! Na szczęście dziś takie momenty zostały zredukowane do minimum. Wszystko dzięki ochronie IP. Co to jest?

"IP" oznacza "ochronę międzynarodową". Istnieje skala ocen dla certyfikacji urządzeń elektrycznych. Wielokrotne kontrole i testy określają parametry danego urządzenia. Na przykład, stopień ochrony przed warunkami atmosferycznymi IP67.

Pierwsza cyfra wskazuje poziom ochrony przed piłą. Maksymalna wartość to sześć, co oznacza, że smartfon jest chroniony przed najsilniejszymi cząstkami piły, brudem i wiórami. Dlatego można go bezpiecznie używać na plaży, bez obawy o uszkodzenie. I nie narzekaj, że cząstki stałe zostaną wrzucone do jego kół podczas transportu.

Oczywiście, istnieje również technologia o niskiej wartości ochrony przed piłą. Na przykład, IP1X chroni tylko przed ostrzami pił o średnicy większej niż 5 cm. PP2X "filtruje" brzeszczoty o średnicy do 12 mm. Gadżety PP3X są odporne na wnikanie brudu do 2,5 mm, a gadżety PP4X do 1 mm. Jeśli chodzi o telefony iP5X i inne urządzenia, to nie boją się piły, ale nie ma gwarancji na ich nienaruszalność. Maksymalna ochrona dotyczy tylko urządzeń spełniających normę IP 6X, którym nie zaszkodzą żadne cegły czy piły.

Druga cyfra standardu IP wskazuje, jak dobrze urządzenie jest izolowane od wody i wilgoci. W tym przypadku istnieje 8 poziomów, każdy z własnymi warunkami i specyfikacjami ochrony.

 • IPx1 jest minimalną barierą przed pionowo spadającymi kroplami.
 • lPx2 - ochrona przed strumieniem wody do 15 stopni.
 • IPx3 - oddziałuje na obudowę telefonu w przypadku kontaktu z wodą o temperaturze do 60 stopni Celsjusza.
 • IPX4 zapobiega kapaniu wody na urządzenie z każdej strony. W tym przypadku nie trzeba się martwić, że zostaniemy spuszczeni z wodą.
 • IPx5 - Standard zapewniający ochronę przed strumieniem wody ze wszystkich kierunków.
 • IPx6 jest odporny na dynamiczne działanie wody. Na przykład przez rzeki lub wodę morską.
 • IPx7 - Urządzenie jest odporne na działanie wody przy zanurzeniu w wodzie i przebywaniu pod wodą przez dłuższy czas.
 • IPx8 - smartfony, urządzenia domowe i inne gadżety mogą być zanurzane w wodzie na określoną głębokość na tak długo, jak chcesz.

Co to jest norma IP67

IP67 to drugi co do jakości poziom wodoszczelności wśród istniejących systemów wodoszczelnych, pozwalający na zanurzenie telefonu w wodzie na głębokość 1 metra. Pozostając w takiej formie gadżet nie może przekroczyć 30 płotków! Dzięki niemu można łatwo robić zdjęcia. Nie wspominając już o tym, że można go używać pod prysznicem.

Norma IP67 oznacza również całkowitą ochronę przed piłą. Na przykład, szybka jazda rowerem po nieutwardzonej drodze nie będzie przeszkadzać smartfonowi.

Czym jest norma IP68

IP-68 - maksymalna ochrona przed piłą i wyjątkowa odporność na wodę! Taki "smart" można włożyć pod wodę i pływać z nim przez ponad dwie godziny bez obawy, że urządzenie ulegnie awarii. Dokładne dane techniczne należy jednak sprawdzić u producenta. Przede wszystkim, na jaką głębokość można opuścić urządzenie i jak długo może ono tam pozostać. Dla jednego modelu jest dopuszczalna głębokość - do 2 metrów, podczas gdy dla innego - wszystkie 6 metrów. Oba urządzenia będą zgodne z normą IP68.

Należy również pamiętać, że wystawienie na działanie wody to jedno, a wystawienie na działanie strumieni wody to drugie. Urządzenie o stopniu ochrony IP68, mimo że można je zanurzyć na głębokość kilku metrów, nie zawsze jest odporne na silne strumienie wody.

Jaka jest różnica między IP67 a IP68?

Jeśli chodzi o IP67 i IP68, nie ma różnicy między tymi standardami. Różnice polegają jedynie na czasie przebywania pod wodą oraz głębokości, na jaką można opuścić gadżet. Oczywiście, szczegóły zostały już wymienione powyżej.

Kolejną cechą wyróżniającą jest cena. Ponieważ ochrona przed wodą i kurzem IP68 jest najbardziej zaawansowaną technologią, koszt elektroniki z jej obecnością jest wyższy. Jednocześnie telefony o stopniu ochrony IP67 można nabyć za ułamek ceny.

Zobacz .

Tak więc, IP67 vs IP68 - co jest lepsze? Zależy od kąta patrzenia. Jeśli nie jesteś fanem multimediów i nie planujesz robić zdjęć pod wodą, nie zauważysz różnicy między tymi dwoma standardami. IP67 jest wyjątkowo dobrze chroniony przed potem, rozlaną wodą gazowaną i deszczem.

Ale jeśli jesteś nurkiem, lubisz robić selfies, przebywasz na wodzie przez dwa lata naraz lub po prostu chcesz cieszyć się najnowszymi gadżetami, wybierz ochronę IP68.

Jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

 • Wszystkie telefony są testowane w warunkach laboratoryjnych w czystej wodzie. W przypadku wystawienia na działanie słonego środowiska (morze, ocean), zabezpieczenie producenta może zachowywać się inaczej, z dużym prawdopodobieństwem - nie na Twoją korzyść.
 • Gadżety są testowane w temperaturach od 15°C do 35°C. Chodzenie z urządzeniem do sauny lub gorącej kąpieli również wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia.
 • Przed kąpielą z telefonem należy upewnić się, że wszystkie jego porty są zaślepione. W przeciwnym razie... wiesz, co się stanie.
 • Uruchamiając przyciski na wodzie, istnieje również ryzyko, że wędka może dostać się do środka urządzenia i spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

To znaczy, poziom ochrony IP68 i IP67 - wszystko dobrze, ale w niektórych sytuacjach, lepiej nie próbować. Oczywiście, jeśli chcesz, aby Twój gadżet działał długo i bezproblemowo.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubProszę zostawić komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy