Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie z systemem Windows i Mac?

Każdy użytkownik komputera prędzej czy później napotyka na potrzebę wykonania zrzutu ekranu. W języku angielskim słowo to oznacza "screenshot". Przechwytywanie danych wyświetlanych na ekranie i pokazanie obrazu zespołowi wsparcia technicznego, wysłanie innej korespondencji lub szybkie zapisanie zdjęcia z przydatnymi informacjami - wszystkie te cele można osiągnąć za pomocą prostego zrzutu ekranu. Aby uzyskać więcej informacji na temat robienia zrzutów ekranu na komputerze stacjonarnym lub laptopie, przeczytaj ten artykuł.

Jak zrobić zdjęcie na komputerze: skróty klawiaturowe

Klawisz Print Screen pomoże Ci zrobić szybki obraz ekranu. Aby wykonać zrzut ekranu na komputerze, wykonaj następujące czynności.

  • Naciśnij przycisk "Printscreen" (zwany "PrtSc"). Otwórz program Paint, Photoshop lub dowolny plik Word. Znajdź w menu programu odwrotnego opcję "Wklej" i kliknij na nią. Alternatywny sposób - pozostając w oknie programu, naciśnij jednocześnie klawisze Ctrl i V. Zrobione! Teraz możesz zapisać zdjęcie na swoim komputerze.

Jeśli chcesz zapisać zrzut ekranu w menu skrótów, a następnie wstawić go do dokumentu, otwórz okno żądanej informacji/obrazu, naciśnij jednocześnie klawisze "Alt" i "Printscreen". Następnie możesz użyć klawiszy Ctrl i V, aby wstawić zrzut ekranu, lub nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać element menu "wstaw".

Jak zrobić zrzut ekranu wybranego obszaru w systemie Windows?

Czasami możesz potrzebować zrobić zrzut ekranu tylko z określonego obszaru ekranu. Jak zrobić zrzut ekranu w takim przypadku? Do tego celu służy standardowy program Windows "Scissors". Kliknij na przycisk "Start", wybierz "Standard", a następnie - "Nożyczki". Gdy program zostanie otwarty, ikona kursora zmieni się ze strony na pulpit. Użyj misia, aby zobaczyć wymagany obszar i zwolnij kursor - zrzut ekranu pojawi się w oknie programu "Knives". Musisz tylko zapisać go w folderze odwrotnym, klikając na piktogram w formie dyskietki.

Co ciekawe, program pozwala tworzyć nie tylko scenariusze directcut, ale także zdjęcia w przyzwoitej formie. Za pomocą narzędzi "Pióro" i "Marker" można dodać tekst lub zdefiniować określony obszar za pomocą koloru na zrzucie ekranu. Do dyspozycji użytkowników jest również "gumka", która potrafi wymazać wszystkie niepotrzebne zrzuty ekranu. Gotowy obraz można zapisać w trzech formatach: JPG, GIF i PNG.

Nie możesz znaleźć programu, którego potrzebujesz w menu Start? Następnie przewiń do końca artykułu i przeczytaj "Jak zrobić zrzut ekranu online lub za pomocą programu?

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Wykonywanie zrzutów ekranu na notebooku nie różni się od tego samego procesu na komputerze PC. Na laptopie możesz robić zrzuty całego ekranu używając przycisku Printscreen i edytora Photoshop lub Paint. Inny szybki sposób - naciśnij klawisze Windows + H. Zrzut ekranu zostanie zapisany w menu skrótów i będziesz mógł go wstawić do dowolnego programu naciskając standardowy skrót klawiaturowy - Ctrl + V.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze Mac?

Instrukcja tworzenia zrzutów ekranu dla posiadaczy komputerów Mac jest prosta - wystarczy nacisnąć Shift + Command (⌘) + 3, jeśli chcemy przechwycić cały ekran. Po zwolnieniu przycisków zostanie wyświetlony nowy obraz w formacie png.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie Mac, jeśli chcesz uchwycić tylko pewien obszar? Naciśnij Shift + Command (⌘) + 4. Wtedy kursor zmieni się w krzyżyk i będziesz mógł zobaczyć określony obszar ekranu. Zrzut ekranu można znaleźć na pulpicie, zostanie on zapisany w tym samym formacie - png. Zdarza się, że nie można zaznaczyć części ekranu za pierwszym razem. Aby anulować tworzenie zrzutu ekranu, naciśnij przycisk "Esc" i spróbuj ponownie.

Gdzie znajdę zrzuty ekranu?

Jak wspomniano powyżej, jeśli utworzysz zrzuty ekranu na komputerze Mac, obrazy pojawią się na pulpicie. W przypadku komputerów i laptopów wyposażonych w system operacyjny Windows, użytkownik sam określa lokalizację zrzutu ekranu w procesie zapisywania obrazu.

Aby nie zapomnieć, gdzie zapisałeś ostatni zrzut ekranu, lepiej jest zapisać go w osobnym folderze lub wyeksportować do Dysku Google, lub innego kruchego magazynu.

Jak zrobić zrzut ekranu online lub za pomocą oprogramowania?

Jak zrobić zrzut ekranu najszybciej jak to możliwe i rozszerzyć możliwości edycji? W tym celu istnieje wiele usług stron trzecich. Weźmy pod uwagę najpopularniejsze z nich.

Lightshot .

Slogan programu brzmi: "Najbardziej oczywisty i najprostszy sposób na zrobienie zrzutu ekranu. Program jest w pełni wierny swojemu przeznaczeniu. Aby zrobić zrzut ekranu, włącz program i naciśnij Print screen na klawiaturze. Ekran zostanie przyciemniony i będzie można wyświetlić żądany obszar do wykonania zrzutu ekranu. Przytrzymaj wciśnięty przycisk touchpada i przeciągnij kursor na bok, aby wyświetlić określony obszar ekranu.

Następnie zwolnij przycisk, a na wyświetlaczu pojawi się menu programu. Możesz dodać tekst, linie, kolor i podkreślić coś ważnego do zrzutu ekranu. Aby zapisać zrzut ekranu, kliknij na ikonę dyskietki. Również Lightshot pozwala na natychmiastowe wysłanie obrazu do Google w celu wyszukania podobnych obrazów lub wyładowania zrzutu ekranu.

Joxi

Jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia obrazów. Dzięki Joxi można łatwo zrobić zrzut ekranu, dodać niezbędne dane (strony, numery, tekst, itp.) i natychmiast opublikować obraz w Internecie.

Zrzut ekranu w Joxi można utworzyć na dwa sposoby: naciskając klawisz Printscreen lub klikając prawym przyciskiem myszy/touchpada ikonę programu na stronie trzeciej i wybierając odpowiednią opcję.

FastStone Capture

Łatwy i prosty program do wykonywania zrzutów ekranu, dzięki któremu można wykonać zrzut całego ekranu lub dowolnej jego części. Pobierz narzędzie z oficjalnej strony dewelopera i zainstaluj je na swoim komputerze. Cały proces zajmie Ci nie więcej niż pięć minut. Po uruchomieniu FastStone Capture, będziesz mógł skorzystać z następujących opcji:

  • zrzut ekranu aktywnego okna i całego ekranu; zaznaczenie wybranego obszaru; zrzut ekranu prostokątnego kształtu; wybór okna z przewijaniem; ustawienia programu; edytor z możliwością dodawania tekstu, koloru, itp.

Jeśli często wysyłasz zrzuty ekranu w pracy lub do celów osobistych, korzystaj z usług, które umożliwiają pobieranie zrzutów ekranu jako postów. Zdalną aplikacją jest Utility Screencast. Takie programy znacznie skrócą czas wysyłania zrzutów ekranu do znajomych lub współpracowników.