Jak czyścić pralkę: najskuteczniejsze sposoby

Pokaż treść artykułu

 1. Najlepszy sposób na czyszczenie pralki: wybór produktu
 2. Czyszczenie kwasem cytrynowym
 3. Czyszczenie sodą
 4. Stosowanie kwasu octowego
 5. Jak odkamienić pralko-suszarkę, jeśli masz pionowy typ urządzenia
 6. Ręczne czyszczenie utrwalacza - metoda dla czyszczących
 7. Czyszczenie mankietu (rękaw czyszczący)
 8. Oczyścić pojemnik na proszek (taca, pojemnik, dozownik)
 9. Szybki sposób na czyszczenie filtra pralko-suszarki (pompy spustowej)
 10. Oczyścić filtr dopływu wody
 11. Oczyszczamy maszynę z rosołu i mułu
 12. Specjalne środki czyszczące
 13. Jak mogę zapobiec osadzaniu się kamienia?
 14. Jak wyeliminować nieprzyjemny zapach z pralki?
 15. Porządkowanie naczyń
 16. Proste zasady konserwacji pralki

Pralka jest niezastąpionym towarzyszem dnia codziennego. Zamiast godzin orzeźwiającego prania ręcznego wystarczy nacisnąć kilka przycisków, a Twoja klatka piersiowa stanie się świeża i czysta. Jednak technologia wymaga nie mniejszej troski niż ubrania. Pralka musi być regularnie czyszczona, aby zapewnić jej dłuższą żywotność. Więcej informacji o tym, jak prawidłowo czyścić pralkę, można znaleźć w tym artykule.

Jaki jest najlepszy sposób na czyszczenie pralki: wybór narzędzia

Wybór środka czyszczącego zależy od stopnia zabrudzenia i rodzaju maszyny, która ma być czyszczona. Maszyna może być czyszczona przez:

 • Wiadro na pranie (miejsce gromadzenia się brudu, źródło nieprzyjemnego zapachu);
 • FILTR (do ochrony przed kamieniem);
 • Opróżnić filtr pompy (brud, resztki proszku);
 • Filtr węża spustowego (brud, piana).

Ponadto bęben maszyny i jego zewnętrzne części, w tym obudowa i drzwi urządzenia wymagają natychmiastowego czyszczenia. Jeśli zabrudzenia nie są zbyt stare, można je łatwo usunąć za pomocą najprostszych narzędzi do czyszczenia dostępnych w każdej kuchni.

Czyszczenie za pomocą kwasu cytrynowego

Jeśli zauważyłeś, że po gotowaniu urządzenia nie są w 100% czyste i świeże, a w środku urządzenia pojawił się nieprzyjemny zapach, należy usunąć kamień. Kamień to sole magnezu i wapnia, które atakują WENTYLATOR i bęben pralko-suszarki. Kamień jest powodowany przez twardą wodę wodociągową i upodobanie użytkownika do pracy w wysokich temperaturach. Wysoka temperatura powoduje, że sole mineralne zawarte w wodzie szybciej osadzają się na maszynie i twardnieją.

Składnik: kwas cytrynowy - 1 saszetka.

Sposób użycia: Wystarczy dodać kwasek cytrynowy do dozownika proszku kwasku cytrynowego, zastosować maksymalny czas parzenia, a temperatura nie przekracza 90 stopni Celsjusza. W połowie pracy maszyny można dodać odrobinę kwasku cytrynowego. Rozpocząć płukanie. Po zakończeniu procedury należy wytrzeć do sucha powierzchnie wewnętrzne. Czyszczenie to usuwa kamień nie tylko z bębna, ale również z elementu grzewczego urządzenia.

Czyszczenie za pomocą sody oczyszczonej

Innym sprawdzonym sposobem na rozbicie kamienia jest zastosowanie sody oczyszczonej i otsetu. Należy zauważyć, że metoda czyszczenia acetalem bezpośrednio po cyklu, w którym użyto odkamieniacza, nie powinna być nigdy stosowana, ponieważ te chemikalia są niekompatybilne.

Składniki: soda oczyszczona - 50 g, woda - 50 ml.

Sposób użycia: Wymieszaj wszystkie składniki i dodaj je zamiast proszku. Wybierz tryb maksymalnego prania przy temperaturze 90 stopni.

Czyszczenie acetonem

Jak wyczyścić pralko-suszarkę za pomocą acetonu? Ta metoda jest odpowiednia, gdy w domu nie ma urządzeń czyszczących, a pralko-suszarka musi być pilnie wyczyszczona.

Skład: 9% ozet - 500 ml.

Sposób użycia: Wlej wskazaną ilość acetonu do bębna i rozpocznij pranie. Podobnie jak w poprzednim punkcie, czas pracy i temperatura muszą być maksymalne.

Jak odkamienić pralko-suszarkę, jeśli masz pionowe urządzenie

Procedura odkamieniania w przypadku pralek pionowych nie różni się zbytnio od opisanej powyżej. Różnica polega jedynie na tym, że aktywator w zbiorniku maszyny pionowej jest intensywniej zapychany. Oznacza to, że czyszczenie kwasem cytrynowym lub octowym będzie musiało być wielokrotnie powtarzane.

Aby sprawdzić, czy cała pralka jest wolna od kamienia i kamienia młyńskiego, należy wyprać jedną ściereczkę w najwyższej temperaturze. Proszek i inne detergenty nie muszą być dodawane. Jeśli podczas czyszczenia w wodzie pojawi się piana, oznacza to, że urządzenie wymaga innej procedury czyszczenia.

Ręczne czyszczenie wentylatorów - metoda dla niedoświadczonych użytkowników

Chcesz poddać gruntownemu remontowi swoją pralkę, która stoi tam od lat? Może Ci się wydawać, że to WENTYLATOR jest przyczyną nieprawidłowego działania urządzenia. Problem polega na tym, że przy standardowym czyszczeniu myjki, mocno zapchany element grzejny może nie zostać w pełni oczyszczony. Nie jest łatwo patrzeć i czyścić go ręcznie, ale jeśli zrobisz to dobrze, maszyna ci podziękuje.

Jak wyczyścić pralkę w środku? W pierwszej kolejności należy odłączyć rzutki, czujnik i wyjąć element grzejny poprzez poluzowanie mocowania i delikatne potrząsanie kołnierzem za pomocą przekręcenia. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Następnie należy wyczyścić WENTYLATOR pod ciśnieniem wody, aby usunąć wszelkie nagromadzenia i żwir, który nie został jeszcze przymocowany do elementu grzejnego przez kulkę szczotki. Nie należy skrobać szlifierki nożem, szczotką ścierną ani innymi ostrymi przedmiotami: spowoduje to tylko uszkodzenie powierzchni.

Przygotować stężony rozpuszczalnik do zwalczania pęcherzyków powietrza. Zalej 60-80 gramów kwasku cytrynowego gorącą wodą i umieść TEN na środku pojemnika tak, aby poziom wody sięgał słupka. Wodę można nieco zamieszać, aby proces rozcieńczania stał się aktywny. Za wyraźną oznakę sukcesu można uznać pęcherzyki powietrza pojawiające się na powierzchni wody.

Zaleca się pozostawienie elementu grzejnego w roztworze na noc (ok. 10 lat), a następnie wyjęcie go, wytarcie do sucha i włożenie z powrotem do pralko-suszarki. Jeżeli zabrudzenie elementu grzejnego jest zbyt duże i nie można go naprawić, konieczny jest zakup nowego elementu grzejnego.

Czyszczenie mankietu (czyszczenie mankietu)

Gdy wnętrze pralko-suszarki jest już wyczyszczone, można przejść do kolejnego kroku - czyszczenia mankietu. Brud i zanieczyszczenia często gromadzą się na wannie czyszczącej. Nie trzeba dodawać, jak szkodliwe i nieprzyjemne grzyby mogą być dla Twoich bliskich i ludzkiego ciała w ogóle? Jeśli chcesz pozbyć się smrodu i nieprzyjemnych zapachów w tym samym czasie, będziesz potrzebować trochę sody oczyszczonej i czystej szmatki.

Jak więc czyścić pralko-suszarkę? Nałóż niewielką ilość sody oczyszczonej na odkurzacz do włosów lub gąbkę, delikatnie odciągnij mankiet na bok i wyczyść zator centymetr po centymetrze. W razie potrzeby dodaj do gąbki sodę oczyszczoną - nie można przesadzić: soda oczyszczona nie uszkodzi środka czyszczącego ani metalowych powierzchni. Ale z chemią gospodarczą nie jest tak prosto. Należy pamiętać, że środki chemiczne do czyszczenia zawierają chlor, który może zniszczyć metalową obudowę urządzenia i zdeformować szum, zwłaszcza jeśli są używane bardzo często.

Czyszczenie pojemnika na proszek (taca, pojemnik, dozownik)

Wielu użytkowników nieświadomie uważa, że nie ma potrzeby czyszczenia koryta. Dlaczego? Cały czas znajdują się w nim środki czystości i musi on pozostać czysty. W rzeczywistości jest to zbiornik, który najbardziej się zapycha. Resztki proszku, detergentów i rozpuszczalników będą gromadzić się w środku pojemnika. Stare chemikalia domowe mieszają się z nowymi i prowadzą do mieszania. Ponadto twarda woda i zamknięta przestrzeń w całym zbiorniku powodują powstawanie kamienia i wykwitów. Dlatego należy wyjąć tacę i odpowiednio ją wyczyścić specjalnym środkiem czyszczącym.

Jak wyczyścić pralko-suszarkę w domu? Aby prawidłowo wyjąć pojemnik, należy zapoznać się z instrukcją obsługi pralko-suszarki. W większości przypadków pojemnik należy wyciągnąć do oporu, nacisnąć część płatkową i pociągnąć ją do siebie, nie wypuszczając tacki z rąk. Jeśli na całej pipecie nie ma żadnych łuszczących się elementów, wystarczy pociągnąć pojemnik w dół, a następnie delikatnie wyciągnąć go ostrożnym ruchem zygzakowatym.

Najlepiej jest użyć pistoletu natryskowego do czyszczenia wnętrza i na zewnątrz urządzenia. Chemię gospodarczą należy rozprowadzić na powierzchni i skrobać przez kilka minut. Następnie należy usunąć zanieczyszczenia za pomocą bagnetu. Tacka może być czyszczona w zmywarce do naczyń lub ręcznie za pomocą małej gąbki lub starej szczoteczki do zębów.

Szybki sposób na czyszczenie filtra pralko-suszarki (pompy spustowej)

Podczas procesu prania brudzi się nie tylko bęben i wewnętrzne mechanizmy urządzenia, ale także pompa spustowa. Czy zauważyłeś, że Twoja myjka słabo wykręca śruby, a po zakończeniu pracy całkowicie blokuje drzwi? A może pralka za bardzo się kręci, gdy robisz pranie? Wszystko to może oznaczać, że filtr wlotu wody jest zatkany.

Jeśli zaniedbasz konserwację filtra, prędzej czy później osiągnie on punkt krytyczny i nie będzie w stanie odprowadzać wody. Aby uniknąć tego nieprzyjemnego scenariusza, należy raz w miesiącu czyścić pompę spustową. Jak wyczyścić filtr w pralko-suszarce? Procedura czyszczenia jest bardzo prosta.

Filtr we wszystkich nowoczesnych pralkach jest umieszczony w dolnej części obudowy. Nie jest łatwy do otwarcia - często można go wyrwać rękoma lub ostrym przedmiotem. Zanim jednak usuniesz dostęp do filtra, umieść pod otworem mały pojemnik lub narzutę. Problem polega na tym, że w pompie spustowej (aż do filtra) może znajdować się woda, a kiedy otworzysz cricuta, płyn spadnie na podłogę.

Gdy korek jest już otwarty, poluzuj śrubę i delikatnie usuń z filtra wszelkie zanieczyszczenia. Postępuj zgodnie z sytuacją: Jeśli w środku filtra znajdziesz monety, kamyczki lub inne stałe przedmioty, należy je usunąć. Woda, sierść zwierząt domowych, włosy i inne zanieczyszczenia mogą być usunięte przez każdy produkt chemii gospodarczej.

Wyczyścić filtr wody

Najważniejszym filtrem w każdej pralce jest filtr wlotu wody. Jeśli zostanie on zablokowany, może to spowodować awarię: urządzenie po prostu nie działa, ponieważ nie jest w stanie pobrać wody niezbędnej do przeprowadzenia zabiegu. Jeśli dopływ wody nie jest tak silny jak zwykle lub jeśli niedawno przeprowadzono remont instalacji wodnej, należy wyczyścić filtr dopływu wody.

Jak wyczyścić filtr wody w pralce? Czyszczenie tego filtra jest trudniejsze niż poprzedniego, ale wymaga też mniej czyszczenia - wystarczy raz dziennie. Schemat jest następujący.

 1. Dopływ zimnej wody do urządzenia jest odcięty.
 2. Obrócić pralko-suszarkę tak, aby można ją było łatwo obsługiwać od tyłu.
 3. Odkręcić nakrętkę węża, obracając ją w kierunku przeciwnym do słupka.
 4. W środku kołnierza znajduje się mały filtr, który jest płytką wykonaną z odpornego na korozję włókna szklanego. Wyciągnij go delikatnie za pomocą szczypiec lub obcęgi.
 5. Filtr cząstek stałych można najłatwiej wyczyścić pod bieżącą ciepłą wodą przy użyciu starej szczoteczki do zębów.
 6. Umieść delikatnie czysty filtr na swoim miejscu. Jeśli podczas czyszczenia zostanie ona lekko pomarszczona, przywróć jej pierwotny kształt palcami.

Po zakończeniu procedury wystarczy zamknąć wąż i przywrócić dostęp wody do pralko-suszarki. Nawiasem mówiąc, w środku węża mogą znajdować się również zanieczyszczenia. Spłukać wodą i upewnić się, że wszystkie części maszyny są gotowe do wydajnej pracy. Czasami filtr jest tak zapchany kamieniem i brudem, że po prostu nie da się go wyczyścić. W takim przypadku należy zakupić nową część.

Czyszczenie maszyny z brudu i zanieczyszczeń

Nieestetyczny wygląd środka czyszczącego może mieć negatywny wpływ na całe wnętrze pomieszczenia. Ponadto płytka nazębna i żwirek na urządzeniach wydzielają nieprzyjemny zapach. W walce z takimi zanieczyszczeniami może pomóc chemia gospodarcza - od ultranowoczesnych produktów na wszystkie okazje życia po sprawdzone przez czas pościele.

Podejmując decyzję o ilości detergentu do użycia, trzymaj się zasady złotego środka. Zbyt hojne potraktowanie detergentu przyniesie więcej szkody niż pożytku: niepotrzebne środki chemii gospodarczej po prostu osadzą się i nagromadzą w zakamarkach pralki. Jeśli w szczelinach zauważysz zacieki, owiń je delikatną szmatką i papierową ściereczką i delikatnie wyczyść powierzchnię.

Specjalne środki czyszczące

Współczesny asortyment chemii gospodarczej pełen jest uniwersalnych produktów, które radzą sobie z brudem, brutalem, smarem i innymi zanieczyszczeniami. Ponadto maszyny te usuwają zanieczyszczenia bez uszkadzania materiałów, z których maszyna jest zbudowana.

Należą do najbardziej poszukiwanych środków czyszczących do pralek:

 • Topperr 3004. Producent - Niemcy. Supersaver dla tych, którzy chcą znać odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić pralkę z kamienia. Ten środek czyszczący jest zalecany przez firmę Bosch nie tylko do pralek, ale również do zmywarek.
 • Schnell Entkalker to kolejny niemiecki detergent, który zyskał pozytywne opinie właścicieli pralek. Proszek skutecznie zwalcza pęcherzyki powietrza.
 • Antikalk do pralek firmy Sano. Polska chemia gospodarcza w postaci żelu. Bardzo dobrze nadaje się do eliminowania nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu maszyny i walki z mikrobami.
 • Magicpower (Niemcy). Nazwa produktu jest prawdziwa - skutecznie i szybko usuwa kamień i zanieczyszczenia z nagrzewnicy i bębna, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dostępny w formie żelu i proszku.
 • Beckmann (Niemcy) - produkt do zwalczania wszelkiego rodzaju zabrudzeń - od tłuszczu po kamień. Dobre do regularnej konserwacji.
 • Filtero 601 to niemiecki proszek do intensywnej konserwacji. Jego głównym zadaniem jest usuwanie kamienia kotłowego.

Te wydajne urządzenia będą bardzo pomocne przy czyszczeniu trudno dostępnych miejsc. Najlepszym przykładem jest proszek do czyszczenia.

Jak mogę zapobiec tworzeniu się kamienia?

Jeśli wiesz, że w Twoim systemie jest bardzo twarda woda i jesteś gotowy wydać pieniądze na środki ostrożności, poszukaj filtrów magnetycznych. Te urządzenia do uzdatniania wody nie są tanie, ale niezawodnie oczyszczają wodę z soli magnezu i wapnia - przyczyn powstawania kamienia.

Filtry magnetyczne instaluje się na wlocie rury w mieszkaniu lub bezpośrednio na wężu odpływowym pralki. W kontakcie z wodą elementy filtra magnetycznego rozkładają potencjalnie szkodliwe minerały na jony. Dzięki temu mechanika pralki pozostaje całkowicie bezpieczna - nie jest zagrożona osadzaniem się zanieczyszczeń.

Oprócz filtrów magnetycznych istnieją również filtry opadowe (oczyszczanie mechaniczne). Urządzenia te zapobiegają przedostawaniu się do systemu wody z cząsteczkami brudu i piany, dzięki czemu cały system kanalizacyjny nie ulega zanieczyszczeniu.

Po zainstalowaniu tych filtrów na początku pracy maszyny, nie będziesz musiał się martwić o to, jak wyczyścić myjkę z kamienia i innych zanieczyszczeń. Po prostu nie są one dla Ciebie istotne.

Powstawaniu zgorzeliny można również zapobiegać technologicznie. Paragony należy czyścić w temperaturze nie wyższej niż 40-50 stopni. W ten sposób znacznie zmniejszają Państwo ryzyko powstawania kamienia. Co więcej, obecnie producenci starają się wyposażyć swoje urządzenia w możliwość pracy w tak niskich temperaturach. Inną nieoczywistą przyczyną powstawania kamienia we wnętrzu urządzenia jest niszczenie zużytych tkanin. Stare cząstki tkaniny mają tendencję do wypadania i powodują blokadę na mechanice myjki.

Co do reklamowanych detergentów do wody (np. Calgon), to często powodują one więcej szkód niż kora. Proszki te zawierają sodę i trójfosforan sodu, które pokrywają FEP warstwą solanki, pogarszając jego odporność na kamień i rdzę. Dlatego nie zaleca się stosowania tych detergentów do wody. Lepiej jest kupić środki piorące i wysokiej jakości odżywki do prania, które zawierają już specjalne składniki zmiękczające wodę.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pralki?

Jeżeli wszystkie elementy maszyny zostały wyczyszczone, ale nieprzyjemny zapach utrzymuje się, należy sprawdzić, czy nie ma zanieczyszczeń w miejscach dotkniętych oczami. Najczęściej zabrudzenia powstają w wyniku działania uszczelki czyszczącej lub wody, która zebrała się w wężu spustowym.

Po każdym praniu bęben maszyny napełnia się wodą, a za kołnierzem czyszczącym osadzają się kłaczki, drobiny żwiru i inne zanieczyszczenia. Wszystko to może powodować zapach stęchlizny. Czyszczenie bębna może być łatwo rozwiązane przez puste mycie kwaskiem cytrynowym, kwasem octowym lub specjalnymi produktami. Uszczelka olejowa musi być czyszczona ręcznie. Nie używaj agresywnej chemii gospodarczej - nie jest Ci ona potrzebna, ponieważ chcesz, aby urządzenie pozostało w jednym kawałku i nie uległo deformacji. Użyj łagodnego detergentu, płynu do mycia naczyń lub pasty z sody oczyszczonej (w proporcji 1:1 z wodą). Ostrożnie poluzuj fałdy i umyj mankiet na stosie, aż po szczotkach nie pozostanie żaden ślad.

Jak wyczyścić pralko-suszarkę, jeśli nieprzyjemny zapach pochodzi z węża spustowego? Aby oczyścić wąż spustowy, należy najpierw spuścić wodę, która może być uwięziona wewnątrz i odłączyć go od systemu odwadniającego (syfonu). Należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i przeczytać punkty dotyczące budowy pompy spustowej i węża. Następnie można przystąpić do podłączenia samego węża. W zależności od modelu pralko-suszarki, wąż może być przymocowany do spodu, tylnej ścianki lub ścianki bocznej. W razie potrzeby należy użyć szczypiec, aby poluzować zacisk i dotrzeć do miejsca połączenia.

Znajdź cienki, niemetaliczny przewód (patyk) i przymocuj do jego końca małe jarzmo. Należy go delikatnie włożyć do węża, stopniowo czyszcząc jego wnętrze. Następnie należy przepłukać wąż letnią wodą i ponownie umieścić urządzenie na swoim miejscu.

Czyszczenie armatury

Praktycznie wszystkie szlifierki z pionowym załadunkiem mają wspólny problem: górna skrzynia osprzętu w końcu zaczyna korodować w miejscach mocowania. Problem polega na tym, że wlot wody w tych maszynach znajduje się bezpośrednio pod chrupakiem i nie zawsze płyn dokładnie spływa do zbiornika na proszek. Podczas procesu mycia powstaje duża ilość brykietów, a nie wszystkie wkłady czyszczące są w stanie się im oprzeć. W wyniku tego woda wpływa do szczeliny górnej trąbki słuchowej i sprzyja tworzeniu się systemu nawadniającego. Inne miejsca, z których może wylać się woda to drzwi, dozownik, ścianki dolne i tylne.

Jak wyczyścić żelazko z maszyny w domu? O wiele łatwiej jest zapobiegać powstawaniu korozji niż walczyć z jej skutkami. Oznacza to wycieranie maszyny do sucha po każdym użyciu, utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu oraz okresowe czyszczenie powierzchni za pomocą mieszanek antykorozyjnych, które pokrywają metal ochronnym laminatem z żywicy fosforanowej. Jednym z najbardziej poszukiwanych odrdzewiaczy jest Cillit, który zawiera kwas ortofosforowy, sole cynku i manganu.

Odrdzewiacze są w stanie zneutralizować niewielkie korozje i chronić metal przed powstawaniem nowych. Do oczyszczenia rdzy za pomocą Cillit potrzebna jest mała szczotka (można użyć starej szczoteczki do zębów) i maska uszczelniająca. Założyć maskę i przystąpić do czyszczenia. Otwórz i przetrzyj zardzewiałe miejsca szczotką, a następnie pozostaw produkt na czas, aby rozpuścił skorupę. Po zakończeniu procedury w miejscu rdzy powinna pozostać czysta metalowa powierzchnia.

Czy istnieje produkt do czyszczenia elektronarzędzia z silnej rdzy? Większe ślady rdzy muszą zostać naprawione. Z maszyny najpierw usuwane są części plastikowe i gumowe, następnie metal jest oczyszczany z rdzy za pomocą szczotek, szmatek i maszyn pętlowych. Po tym następuje obróbka za pomocą odrdzewiacza i białej błyszczącej emalii.

Proste zasady dbania o pralko-suszarkę

Poważnym uszkodzeniom zawsze łatwiej jest zapobiegać niż je naprawiać. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby przedłużyć żywotność urządzenia i utrzymać je w idealnej czystości.

 • Przed włożeniem ubrań do pralki należy sprawdzić, czy nie zawierają one ciał obcych. Zapobiegnie to zapychaniu się filtra spustowego.
 • Po każdym praniu wytrzyj do sucha bęben, przód drzwi i zbiornik odpływowy.
 • Dywany, rękawice i inne przedmioty pokryte kłaczkami najlepiej prać w specjalnym worku do pralko-suszarki.
 • W pralkach ładowanych od przodu najlepiej jest mieć otwarte drzwi, ponieważ wentylacja zapobiega tworzeniu się kłaczków na manetce i bębnie. To samo dotyczy pojemnika na proszek. Oprawa musi być przechowywana w stanie wolnym, aby umożliwić jej wyschnięcie i wysuszenie.
 • Nie należy czekać zbyt długo z rozpoczęciem pracy, jeśli baterie są już w połowie. Należy również rozładować i włożyć czyste pranie do suszarki natychmiast po tym, jak urządzenie poinformuje o zakończeniu procedury.
 • Najlepiej jest unikać nawyku zbierania prania do bębna pralki, jeśli chcesz przedłużyć żywotność urządzenia. Zwiększona włochatość całego bębna w połączeniu z detergentem do prania stwarza najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju mikrobów i grzybów.
 • Umieszczając proszek i inne detergenty w zasobniku, należy przestrzegać zalecanego dozowania. Nadmierna ilość detergentu będzie gromadzić się na bębnie i innych powierzchniach pralko-suszarki.
 • Czy lubisz pracować w niskich temperaturach? Zmieniaj temperaturę i podkręcaj ją od czasu do czasu, aby zabić mikroby i bakterie, które zgromadziły się w całym urządzeniu.

Przynajmniej raz na pięć lat należy przeprowadzić ogólne czyszczenie pralko-suszarki, stosując metody opisane w tym artykule. Czyszczenie brutusu, tłuszczu i kamienia na zewnątrz i wewnątrz pralki przedłuży żywotność urządzenia i sprawi, że jego praca będzie tak płynna, jak to tylko możliwe.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

1 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lubZostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy