Jak zawibrować pamięć RAM

Pokaż treść artykułu

  1. Rodzaje pamięci
  2. Nowoczesne standardy
  3. Jak dużo pamięci jest potrzebne
  4. Częstotliwość
  5. Co to są czasy?
  6. Tryb pracy
  7. Chłodzenie
  8. Producenci
  9. Jak wybrać pamięć RAM do komputera do gier
  10. Jak dobrać pamięć RAM do laptopa

Czy chcesz, aby Twój komputer latał zamiast się poruszać? Często używasz ważnego oprogramowania, takiego jak Photoshop? Wtedy nie można obejść się bez optymalizacji komputera. Może on zapalać oprogramowanie, instalować specjalne narzędzia do monitorowania systemu, przeprowadzać inne operacje. Nie zawsze jest to jednak skuteczne. Bardziej racjonalne jest zainstalowanie pamięci RAM. Istnieje duża liczba typów, a ich wydajność zależy od wielu parametrów:

  • Maksymalna częstotliwość próbkowania;
  • Liczba impulsów koniecznych do wykonania operacji;
  • złożoność pamięci RAM w siekaczu wydajności;
  • osiągi opon;
  • Połączenia między magistralami RAM RAM RAM itd.

Pamięć RAM i pamięć HDD to nie to samo. Aby zrozumieć, jak wybrać pamięć RAM, możemy wrócić do znaczącej analogii.

Załóżmy, że komputer jest biurkiem biurowym, a pamięć RAM jest desktopem. Im jest on dłuższy i szerszy, tym więcej dokumentów może się na nim zmieścić. Ze swojej strony dysk twardy można porównać do szuflady pod stołem, w której znajdują się foldery, które nie są w danej chwili używane. Na podstawie tego przykładu łatwo się domyślić, że im więcej pamięci RAM posiada komputer, tym więcej operacji może on wykonać w jednym czasie. Oczywiście pamięć RAM nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na wydajność komputera. Technicznie rzecz biorąc, można uruchomić dziesiątki programów przy małej ilości pamięci RAM, ale będzie to znacząco obniżać wydajność systemu. Ale teraz zwróćmy się ponownie do stołu: jeśli jest mały, szybko gromadzi górę plików, które byłyby bardzo trudne do uporządkowania. Musisz grzebać w szufladach, aby umieścić te rzeczy, na które nie znalazłeś miejsca na powierzchni biurka, a także pobrać niezbędne dokumenty.

Tak więc, istota pamięci RAM jest rozwiązana. Teraz nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak wybrać pamięć operacyjną.

Rodzaje pamięci operacyjnej

Opytvnaya pamięć - pamięć maszyny elektroniczno-kalkulacyjnej, głównym zadaniem jest zapisywanie kodu i danych uzupełnień w trakcie ich wykonywania. Większość nowoczesnych komputerów PC używa pamięci DRAM (DRAM for continuous access), która jest dokładnym przeciwieństwem. W pierwszym przypadku jest on zaprojektowany tak, że można odczytać dowolny element pamięci w dowolnym momencie, bez konieczności zaglądania do innych miejsc. Pamięć sekwencyjna charakteryzuje się dostępem do pewnego elementu poprzez odczyt innych elementów. Współdzielona pamięć dostępu jest obecny standard i może być z kilku typów:

  • SRAM (Floating-Static Memory) - działa w oparciu o wyzwalacze zmiennoprzecinkowe. Charakteryzuje się szybką pracą przy niskim zużyciu energii. Nie ma potrzeby "regeneracji". Minusy to mała pojemność i wysoki koszt pamięci. Dziś SRAM jest szeroko stosowany jako pamięć cache wydajności w komputerach.
  • DRAM składa się z kondensatorów w układzie połączeń CMOS-tranzystorowych. Taka konfiguracja jest efektywna cenowo i przestrzennie, ale wymaga okresowego zliczania i przepisywania wszystkich miejsc w pamięci. Ponadto, wyższy pobór mocy przy niższych prędkościach w porównaniu do SRAM.
  • Pamięć paramagnetyczna - moduły składające się z wyprowadzeń, w których połączone są ze sobą pierścienie feromagnetyczne (Biax). Matryce Biax są odporne na radioaktywność, mogą przechowywać informacje pod napięciem. Wady to mała pojemność, a także fakt, że przy każdym odczycie dane są kasowane. Obecnie, ze względu na bardziej wydajne i zaawansowane technologicznie rozwiązania, pamięć feromagnetyczna nie jest stosowana.

Przedstawione powyżej informacje pozwolą czytelnikowi wyrobić sobie pogląd na naturę pamięci operacyjnej, jej ewolucję i fizykę. Przechodząc do wyboru pamięci RAM, w pierwszej kolejności należy skupić się na współczynniku kształtu. Tablice mogą być zaprojektowane jako:

  • DIMM - boczny typ modułów o niewielkich rozmiarach stykających się po obu stronach, stosowany głównie w komputerach stacjonarnych;
  • SO-DIMM - stosowane w notebookach.

Kupując pamięć RAM do komputera lub laptopa do gier, upewnij się, że jej typ jest obsługiwany przez płytę główną. Ruszajmy dalej.

Aktualne normy

Obecnie istnieje 5 generacji pamięci RAM, niektóre są stare, a inne tak nowe, że nie wszystkie komputery mogą je obsługiwać.

  • DDR1 i DDR2 to dynamiczne synchroniczne pamięci o losowym dostępie i losowej prędkości. Karty pierwszej i drugiej generacji posiadają 184 piny i pracują przy napięciu 2,5V z częstotliwością taktowania do 400MHz. Obecnie dostępny tylko na starszych płytach głównych.
  • DDR3 - popularna pamięć RAM o napięciu pracy 1,5V, o 30% niższym niż w drugiej generacji. Możliwe warianty częstotliwości taktowania modułu - do 1800MHz.
  • DDR4. Najlepiej sprzedający się standard. Moduły pamięci wyróżniają się niskim rozpraszaniem ciepła, minimalnym poziomem ciepła i częstotliwością taktowania do 4266 MHz.
  • DDR5 SDRAM. Najnowszy typ urządzenia pamięci masowej roku 2020, wprowadzony po raz pierwszy przez SK Hynix. Prędkość transferu danych wynosi 4.800-5.600MBit/s, czyli efektywnie dwa razy szybciej niż w przypadku podstaw DDR4. Napięcie pamięci RAM zostało obniżone do 1,1V, a także zapewniono obsługę odporności na błędy ECC, co zwiększa niezawodność programów komputerowych nawet dwudziestokrotnie. 256 GB dostępnej pojemności DDR5.

Jak dużo pamięci jest potrzebne

Nigdy nie można mieć za dużo pamięci. Aby jak najefektywniej wykorzystać wydajność komputera, warto sprawdzić maksymalną pojemność, jaką może obsłużyć płyta główna. Dane te są wyświetlane na płycie głównej lub na stronie internetowej producenta. Możesz również użyć specjalnych dodatków, takich jak CPU-Z lub AIDA64.

Jak dobrać optymalną wielkość pamięci RAM? Można ją ustalić w zależności od przyszłego przeznaczenia danego komputera, tzn. do jakiej pracy będzie wykorzystywany.

  • 4 gigabajty. Optymalne rozwiązanie dla podstawowych codziennych obliczeń. Pojemność wystarczająca do pełnego uruchomienia systemu Windows, kilku przeglądarek i programów. Wydajność komputera nie spadnie, o ile nie będziesz otwierać kilkudziesięciu kart jednocześnie.
  • 8 gigabajtów to minimum dla każdego komputera nastawionego na gry. Większość gier na tym komputerze działa bez zauważalnych opóźnień, nawet jeśli dodatek do gry jest zbyt duży.
  • 16 gigabajtów. Jeśli jesteś przyzwyczajony do wielozadaniowości, masz otwarte konto e-mail, kilka dodatków biurowych, Adobe Acrobat i klienta telefonu, 8 gig może nie wystarczyć. Kup komputer z 16GB pamięci "RAM", co daje więcej miejsca na stabilne działanie wszystkich dodatków. Możesz grać w gry przy użyciu oprogramowania open source. Co więcej, tak duża pojemność pamięci masowej sprawia, że komputer jest kompatybilny z grami 4K.
  • 32 gigabajty pamięci masowej z ciągłym dostępem to bardzo rzadkie zjawisko, a czasami wręcz niewykorzystywane przez użytkowników. Kupując 32 GB lub więcej pamięci RAM, przepłacasz tylko za niepotrzebną pojemność. Wyjątkiem jest zarządzanie materiałami wideo i modelowanie 3D.
  • 64 gigabajty lub więcej. Tak zasobna pamięć RAM będzie potrzebna wyłącznie na potrzeby wyspecjalizowanych stacji roboczych. Lub dla użytkowników, którzy chcą zbudować wysoce produktywnego potwora, aby w przyszłości wesprzeć swoje komputery.

Częstotliwość

Kluczowa cecha pamięci operacyjnej, która pokazuje ile operacji transmisji danych jest wykonywanych na sekundę przez kanał. Zatem im wyższy jest ten parametr, tym szybsza jest prędkość pamięci RAM. Wartości mierzone są w megahercach.

W zasadzie w komputerze można stosować moduły o różnych częstotliwościach. W tym przypadku płyta główna ustawia częstotliwość zgodnie z najbardziej zaawansowaną linią przetwarzania. Na przykład, fabryczne ustawienia domyślne dla pamięci RAM trzeciej generacji są często ustawione na 1333MHz lub 1600MHz, podczas gdy DDR4 jest ustawiony na 2133MHz lub 2400MHz. Dlatego sugerowana częstotliwość DRAM przy zakupie wynosi od 1600 do 2400 MHz.

Dlaczego nie stosować różnych modułów częstotliwości? Może to mieć wpływ na stabilność komputera.

Co to są czasy?

Czas (latencja) to opóźnienie pomiędzy poleceniem wysłanym do urządzenia a jego wykonaniem. Jest on mierzony w nanosekundach i liczbie uderzeń. Im krótsze timingi pamięci, tym szybciej ona działa. Przykładowo, dostępne są dwa moduły RAM tego samego typu o przepustowości magistrali 600MHz i opóźnieniach czasowych RAM 3-3-3 i 5-5-5. Trudniej jest się zorientować, jeśli pamięć ma różne częstotliwości. Zazwyczaj płytki o wyższej częstotliwości mają też większe opóźnienia, a dywidenda z danej częstotliwości może być nieistotna, jak by się nie wydawało na pierwszy rzut oka. Na przykład DDR3-1333MHz z opóźnieniem 9-9-9 będzie minimalnie nadwyrężać pamięć DDR3-1333MHz z czasem 4-4-4. Podsumowując, jeśli zdecydujesz się dodać nową pamięć oprócz tych, które już posiadasz, musisz upewnić się, że timingi obu kart są zgodne.

Tryb pracy

Tryby pracy mogą być jednokanałowe lub wielokanałowe. Im więcej kanałów, tym lepsze osiągi. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym trybem kanałowym jest tryb dwukanałowy. Aby go aktywować, należy zainstalować dwa identyczne (lub co najwyżej podobne) moduły w różnokolorowych slotach. Istnieją jednak różnice w zależności od płyty głównej. Jeśli gniazda są nie dwa, lecz cztery, pierwsze działa równolegle z trzecim, a drugie z czwartym.

W przypadku aktywacji wariantu dwukanałowego, szybkość pamięci operacyjnej wzrasta dwukrotnie w porównaniu z wariantem jednokanałowym. W rezultacie, dwa moduły 8GB mogą być bardziej wydajne niż jedna płyta 16GB.

Chłodzenie

Szczególnie przydatne w przypadku posiadania dużej liczby kart pamięci. Przegrzanie mikroprocesorów podczas pracy może spowodować usterki lub całkowitą awarię. Radiatory służą do ich schładzania.

Producenci

Rynek modułów pamięci masowej jest bardzo duży. Niektórzy producenci oferują szeroki asortyment pamięci RAM, inni nastawieni są na redukcję kosztów dla masowego odbiorcy. Do najpopularniejszych z nich należą: Transcend, Samsung, Kingston, Apacer, Kingmax, Hynix, Micron. Jak dobrać pamięć operacyjną do laptopa?

Optymalny wariant - polegać na reputacji marki, opinie na temat produktu i niezawodności, a także polityki cenowej firmy.

Jak wybrać pamięć RAM do komputerów do gier

Wiele osób uważa, że jeśli komputer do gier jest zainstalowany 32, 64 lub 128 GB RAM, to jest cool. W pewnym sensie tak jest. Ale tylko wtedy, gdy patrzy się w daleką przyszłość. W przeciwnym razie jest bardzo mało prawdopodobne, że szybciej stracisz pamięć DDR4, a nie gry będą wymagać tak wielkiego zasobu. Jaką pamięć RAM wybrać, 16 czy 8 GB?

Oczywiście 16 GB to najlepsza opcja. Instalując taką listwę zamkniesz kwestię wydajności obliczeniowej swojego komputera w całym okresie jego użytkowania. 8 GB - bardziej przystępne cenowo rozwiązanie, jest jednak w stanie zadowolić fanów wirtualnej rozgrywki przez długi czas.

Nie mniej ważny punkt przy zakupie pamięci RAM do gier - liczba modułów. Większość nowoczesnych płyt głównych obsługuje pamięci 2-kanałowe, a niektóre nawet 4-kanałowe. Czy 2-kanałowa pamięć RAM ma pozytywny wpływ na wydajność w grach? Absolutnie! Szczególnie będzie to zauważalne w kontekście liczby klatek na sekundę (FPS), gdy wyeliminujemy jej załamanie. Główną zaletą posiadania wielu pamięci o dostępie swobodnym jest to, że mogą być one łatwo i tanio wymieniane w razie potrzeby. Jeśli masz na płycie tylko jeden RAM 16GB i on się "przepali", to zakup kolejnego 16GB będzie o wiele droższy niż gdyby płyta główna miała np. 2 RAMy 8GB. Wtedy trzeba by wymienić tylko jeden akumulator, co jest oczywiście tańsze.

Jak wybrać pamięć RAM do notebooka

Nowoczesne laptopy budżetowe wyposażone są w 4 GB RAM, drogie - 8 GB, a przedstawiciele segmentu premium - 16 GB "RAM". W większości przypadków 4 GB wystarczą, zwłaszcza, że większość pracy odbywa się o "zmierzchu".

Wymagania stawiane urządzeniom Mac są jeszcze wyższe - nie ma sensu kupować komputera z mniej niż 8 GB pamięci RAM. Jeśli jednak zajmujesz się profesjonalną obróbką wideo, projektowaniem graficznym lub grasz w "duże" gry, kup laptopa z 16 GB RAM. Nie ma sensu oszczędzać w tym przypadku, gdyż brak pamięci może poważnie utrudnić pracę.

Kupując laptopa, wielu użytkowników zadaje sobie pytanie: "Czy kupić urządzenie z mniejszą ilością pamięci RAM, a potem dołożyć więcej, czy też od razu dokupić tyle pamięci RAM, ile może być potrzebne później?

Wszystkie nowoczesne laptopy wyposażone są w dwa gniazda pamięci RAM. Na przykład, jeśli system ma 4 GB, dwa gniazda 2 GB. Aby zwiększyć ilość pamięci RAM do 8 gigabajtów, usunięcie jednego z nich (i zainstalowanie bardziej zasobożernego) nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Będziesz musiał kupić 2 moduły 8 GB za jednym razem, co jest bardzo drogie i nie do końca opłacalne. Pamięć operacyjna - lepiej kupić laptopa z wystarczającą ilością zainstalowanej pamięci RAM.

Naostanok - kolejny punkt, który jest nie mniej ważny przy wyborze niezawodnej pamięci, dotyczy zarówno PC, jak i laptopów. Jeśli komputer pracuje pod 32-bitowym systemem operacyjnym, nie ma sensu instalować więcej niż 4 GB RAM - system wykryje maksymalnie 3 GB RAM + 25 proc. tego, co zostało (w sumie 3,25 GB). Aby w pełni wykorzystać potencjał pamięci RAM, wymagany jest 64-bitowy system operacyjny.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

0 0 Proszę o komentarz w tej sprawie.

Zaloguj się przez media społecznościowe

Facebook Google lub



Zostaw komentarz

Komentarz Zapisz swoją opinię Dotychczas brak komentarzy