Google+ Każdy jest projektantem – wywiad z Jasonem Morningstarem | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Każdy jest projektantem – wywiad z Jasonem Morningstarem

Pod koniec czerwca ruszył kolejny Game Chef, coroczny konkurs na najlepszą grę fabularną napisaną w 9 dni. Konkurs ma już piętnastoletnią tradycję. Zadaniem uczestników jest w określonym czasie napisać szkic gry zgodnej z tematem przewodnim i wykorzystującej konkretne hasła (składniki). Od pięciu lat konkurs ma charakter międzynarodowy. W tym roku po raz trzeci udało się zorganizować edycję polską.

Z tej okazji o krótki wywiad poprosiłem Jasona Morningstara, wielokrotnego uczestnika konkursu, autora gier takich jak „Fiasco”, „Szare Szeregi” oraz „Durance”, dwukrotnego zdobywcę prestiżowej nagrody Diana Jones Award.

Wojciech Żółtański: Przygodę z grami fabularnymi rozpocząłeś w 1977 roku dzięki „Dungeons & Dragons”. Przez wiele lat zagrałeś w mnóstwo różnych gier i mechanik takich jak „Traveller”, „The Fantasy Trip”, „GURPS”, „Fudge” itd., ale projektowaniem gier zająłeś się dopiero w roku 2005, poprzez Game Chef. Jak do tego doszło, skąd dowiedziałeś się o konkursie i co skłoniło Cię do udziału w nim.

Jason Morningstar: Przez długi czas tworzyłem gry dla siebie i przyjaciół. Prawdopodobnie tak samo jak ty, graliśmy w nasze własne, autorskie projekty. Byłem zaangażowany w społeczność internetową zwaną The Forge, w ramach której dyskutowano na temat projektowania gier i ich teorii. W ten sposób dowiedziałem się o konkursie. Pierwszy Game Chef wyłonił się właśnie z tej społeczności. Było to zanim zacząłem się tam udzielać, więc w konkursie wziąłem udział dopiero przy kolejnej okazji.

WŻ: Tematem Game Chefa w 2005 roku była historia, a składnikami accuser, companion, entomology, invincible oraz wine. Jak wykorzystałeś składniki i skąd przyszedł pomysł na grę „The Shab-al-Hiri Roach”?

JM: Podejmowałem wtedy studia doktoranckie i miałem mnóstwo przemyśleń na temat akademickiej polityki, małostkowości i toksycznej kultury w amerykańskim systemie edukacji. To ułożyło się w logiczną całość. Bardzo lubię też lovecraftiańską atmosferę horroru. Miałem wrażenie, że wszystko dobrze do siebie pasowało.

WŻ: „Durance” to kolejna twoja wydana gra, która genezą sięga konkursu Game Chef. Był rok 2011. Tematem był William Shakespeare, a składnikami daughter, exile, forsworn oraz nature. Jak z tego zrodziła się gra?

Przy „Durance” do interpretacji tematu i składników podszedłem trochę swobodniej, można powiedzieć impresjonistycznie. Od razu, rzecz jasna, pomyślałem o „Burzy” (sztuka W. Shakespearea), a wygnanie (exile) skojarzyło mi się z powstaniem kolonii karnych w Australii, czym już od jakiegoś czasu się interesowałem. Wyparcie (forsworn) natomiast stało się mechaniką przysiąg w grze.

WŻ: Konkursy tworzenia gier wydają się dla Ciebie bardzo ważne. Nie tylko bierzesz w nich udział, ale także organizujesz własne. Co jest takiego wyjątkowego w konkursach takich jak Game Chef, Golden Cobra, 200 Word RPG Challenge?

JM: Według mnie najbardziej wyjątkowe w tych konkursach jest to, że po części niwelują pewną barierę między początkującymi a doświadczonymi twórcami, i zapraszają ludzi do spróbowania swych sił w projektowaniu gier, w przyjaznej i przyjemnej atmosferze, w bardzo wiarygodnym środowisku. Zgłoszenie gry do udziału w tego typu konkursach nie jest trudne, pozwala natomiast powiedzieć, że się w nich uczestniczyło i stworzyło grę dostępną dla całego świata. To demokratyzuje cały proces projektowania gier.

WŻ: W jednym z wywiadów powiedziałeś, że każdy jest projektantem gier. Co przez to rozumiesz?

JM: Mam szerokie spojrzenie na projektowanie gier i wydaje mi się, że każdy Mistrz Gry, który modyfikuje zasady i każda osoba, która dostosowuje grę do swoich potrzeb jest, w jakiś sposób, projektantem. Nienawidzę tej kontroli przepływu informacji, która towarzyszy fałszywemu podziałowi na graczy, Mistrzów Gry i projektantów.

WŻ: Uważasz, że każdy powinien spróbować wziąć udział w konkursach tworzenia gier?

JM: Oczywiście. Nie masz dosłownie nic do stracenia! Prawdopodobnie nie wygrasz. Ja nigdy nie wygrałem. Natomiast znajdziesz przyjaciół i wiele się nauczysz.

WŻ: Jakie rady dałbyś uczestnikom i uczestniczkom konkursu Game Chef?

Nie podchodźcie do niego zbyt poważnie. Delektujcie się nim. Postarajcie się tak mocno jak potraficie, ale stwórzcie coś, co lubicie i w co naprawdę będziecie chcieli zagrać ze swoimi przyjaciółmi, zamiast czegoś, co myślicie, że wygra. Jeśli przez wyniki poczujecie się źle, niespokojnie, weźcie głęboki oddech, zróbcie mentalny krok wstecz i zmieńcie oczekiwania. Także pomyślcie o innych! Pomóżcie pozostałym twórcom! Proście o informację zwrotną, komentujcie, recenzujcie. Dzięki temu wasza gra będzie lepsza, wy pomożecie innym, a ludzie będą was za to szanować.

Redakcja tekstu:


Wojciech "Sethariel" Żółtański

Tłumaczenie:


Wojciech "Sethariel" Żółtański

Autor:


Wojciech "Sethariel" Żółtański (2063 Posts)

Kieruje działaniami całej strony Gry-Fabularne.pl, odpowiada za jej kształt i zawartość. Mistrz gry, nauczyciel i tłumacz, handlowiec, mąż, ojciec. Miłośnik angielskiej piłki nożnej, fantastyki, dobrych filmów oraz oczywiście gier fabularnych, w szczególności "Earthdawna" - systemu od którego zaczynał i na którym zjadł zęby, łącznie z administrowaniem przez wiele lat strony fanowskiej i forum.Dowiedz się więcej:


Diana Jones Award

Coroczna nagroda fandomu amerykańskiego przyznawana za "excellence in gaming". Nagroda przyznawana jest od roku 2001 konkretnym grom, książkom, wydarzeniom, a nawet osobom. Symbolem nagrody jest piramidka, zawierająca spalone szczątki ostatniego egzemplarza gry fabularnej "Indiana Jones RPG", której wszystkie egzemplarze miały być zniszczone, gdy TSR straciło licencję na grę. Jedyny widoczny napis brzmi Diana Jones. Stąd wzięła się nazwa nagrody.

Durance

Game Chef

Prestiżowy, doroczny konkurs na najlepszą grę fabularną napisaną w 9 dni. Konkurs ma już ponad 10-letnią tradycję. Tak jak w polskim odpowiedniku – Nibykonkursie – w określonym czasie należy napisać szkic gry fabularnej zgodnej z tematem przewodnim i wykorzystującej konkretne hasła. W poprzednich edycjach konkursu powstawały pomysły na takie gry jak "Polaris", "The Shab-al-Hiri Roach", "A Penny for My Thoughts" oraz "Durance".

Jason Morningstar

Amerykański twórca gier i założyciel Bully Pulpit Games. Wśród gier jego autorstwa znaleźć można m.in. "Fiasco" i "Grey Ranks".

The Forge