Google+ Wywiady | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Każdy jest projektantem – wywiad z Jasonem Morningstarem

Posted by on Lip 8, 2017 in Publicystyka | 0 comments

Z okazji kolejnej edycji Game Chefa o krótki wywiad poprosiłem Jasona Morningstara, wielokrotnego uczestnika konkursu, autora gier takich jak "Fiasco", "Szare Szeregi" oraz "Durance", dwukrotnego zdobywcę prestiżowej nagrody Diana Jones Award.

Read More

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki – wywiad z współautorem „Stalkera”

Posted by on Mar 17, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Z okazji wydania po prawie dwudziestu latach od zapowiedzi gry fabularnej “Stalker”, opartej na motywach powieści „Piknik na skraju drogi” Arkadija i Borysa Strugackich, poprosiłem autorów systemu o krótki wywiad. Na moje pytania odpowiedział Łukasz M. Pogoda.

Read More

Podsumowanie 2014: RPG Nadzieja Roku

Posted by on Sty 27, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2014 w branży i środowisku miłośników gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

Podsumowanie 2014: RPG Rozczarowanie Roku

Posted by on Sty 25, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2014 w branży i środowisku miłośników gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Całość została podzielona na trzy części. W pierwszej (RPG Wydarzenie Roku) mogliście przeczytać o najważniejszych wydarzeniach erpegowych minionego roku, z perspektywy twórców, wydawców i fanów gier. Dziś prezentujemy część drugą (RPG Rozczarowanie Roku), poświęconą wydarzeniom najbardziej rozczarowującym. Część trzecia i ostatnia, RPG Nadzieja Roku, zostanie opublikowana we wtorek.   Michał “Baniak” Bańka Wideobloger (Baniak Baniaka), red. nacz. polskiej edycji „Dark Heresy 2” Fuzja Fantasy Flight Games z Asmodee. Nie wiem jeszcze, czy to pozytywnie wpłynie na twórczość jednej i drugiej strony (choć ta druga niewiele mnie interesuje), ale sam fakt ogłoszenia, że jeden z moich ulubionych wydawców łączy się z inną dużą firmą wywołał skrzywienie na mojej twarzy. Taki ruch zawsze oznacza zmiany, a ja powiem...

Read More

Podsumowanie 2014: RPG Wydarzenie Roku

Posted by on Sty 23, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2014 w branży i fandomie gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

RPG w Turcji – wywiad z Kayra Keri Küpçü

Posted by on Wrz 19, 2014 in Publicystyka | 1 comment

Kayra Keri Küpçü pochodzi z Turcji. Jest twórcą serwisu fantastycznego FRPNet, prowadzi także swój blog. W tym roku po raz drugi został sędzią ENnie Awards. Z tej okazji postanowiliśmy przeprowadzić z nim rozmowę. O RPG w Turcji, fanów, konwenty, a także inne kwestie związane z grami pyta Jakub "Arathi" Nowosad.

Read More

Crowdfunding po polsku, czyli wydawanie gier na PolakPotrafi.pl

Posted by on Lut 10, 2014 in Publicystyka | 4 komentarze

Finansowanie społecznościowe, czyli crowdfunding już od kilku lat jest wykorzystywany przy wydawaniu gier fabularnych. Najpopularniejszą obecnie platformą finansowania społecznościowego jest oczywiście Kickstarter. Serwis powstał w 2009 roku, a za jego pośrednictwem wydano już między innymi takie tytuły jak "Numenera", "Fate Core" czy "Achtung! Cthulhu", a także wznowienia gier z linii starego "Świata Mroku" oraz wiele innych mniejszych projektów. W Polsce od 2011 roku twórcy mogą korzystać z platformy PolakPotrafi.pl, czyli polskiego odpowiednika Kickstartera. Mimo, że serwis istnieje już prawie 3 lata, dopiero w drugiej połowie zeszłego roku na platformie zadebiutował pierwszy projekt związany z grami fabularnymi, zbiórka na wydanie polskiej edycji "Apocalypse World". Zachęceni sukcesem tamtej zbiórki inny twórcy w drugiej połowie stycznia wystartowali z własnymi projektami, Jacek "Darken" Gołębiowski z "S/Lay w/Me" oraz Andrzej Rylski z "Diademem". Z tej okazji przeprowadziłem z nimi rozmowę.

Read More

Podsumowanie 2013: RPG Rozczarowanie Roku

Posted by on Lut 7, 2014 in Publicystyka | 1 comment

Do podsumowania roku 2013 w branży gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

Podsumowanie 2013: RPG Niespodzianka Roku

Posted by on Lut 5, 2014 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2013 w branży gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

Czterdzieści lat „Dungeons & Dragons”

Posted by on Sty 26, 2014 in Bez kategorii | 1 comment

Według ustaleń Jona Petersona, historyka i autora książki "Playing at the World" o historii gier fabularnych, dokładnie 40 lat temu, 26 stycznia 1974 roku rozegrano pierwszą sesję "Dungeons & Dragons". Z okazji 40. jubileuszu gry fabularnej "Dungeons & Dragons" poprosiliśmy o komentarz znanych w polskiej społeczności graczy fanów D&D i mechaniki d20.

Read More