Google+ Wywiady | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki – wywiad z współautorem „Stalkera”

Posted by on Mar 17, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Z okazji wydania po prawie dwudziestu latach od zapowiedzi gry fabularnej “Stalker”, opartej na motywach powieści „Piknik na skraju drogi” Arkadija i Borysa Strugackich, poprosiłem autorów systemu o krótki wywiad. Na moje pytania odpowiedział Łukasz M. Pogoda.

Read More

Podsumowanie 2014: RPG Nadzieja Roku

Posted by on Sty 27, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2014 w branży i środowisku miłośników gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

Podsumowanie 2014: RPG Rozczarowanie Roku

Posted by on Sty 25, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2014 w branży i środowisku miłośników gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Całość została podzielona na trzy części. W pierwszej (RPG Wydarzenie Roku) mogliście przeczytać o najważniejszych wydarzeniach erpegowych minionego roku, z perspektywy twórców, wydawców i fanów gier. Dziś prezentujemy część drugą (RPG Rozczarowanie Roku), poświęconą wydarzeniom najbardziej rozczarowującym. Część trzecia i ostatnia, RPG Nadzieja Roku, zostanie opublikowana we wtorek.   Michał “Baniak” Bańka Wideobloger (Baniak Baniaka), red. nacz. polskiej edycji „Dark Heresy 2” Fuzja Fantasy Flight Games z Asmodee. Nie wiem jeszcze, czy to pozytywnie wpłynie na twórczość jednej i drugiej strony (choć ta druga niewiele mnie interesuje), ale sam fakt ogłoszenia, że jeden z moich ulubionych wydawców łączy się z inną dużą firmą wywołał skrzywienie na mojej twarzy. Taki ruch zawsze oznacza zmiany, a ja powiem...

Read More

Podsumowanie 2014: RPG Wydarzenie Roku

Posted by on Sty 23, 2015 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2014 w branży i fandomie gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

RPG w Turcji – wywiad z Kayra Keri Küpçü

Posted by on Wrz 19, 2014 in Publicystyka | 1 comment

Kayra Keri Küpçü pochodzi z Turcji. Jest twórcą serwisu fantastycznego FRPNet, prowadzi także swój blog. W tym roku po raz drugi został sędzią ENnie Awards. Z tej okazji postanowiliśmy przeprowadzić z nim rozmowę. O RPG w Turcji, fanów, konwenty, a także inne kwestie związane z grami pyta Jakub "Arathi" Nowosad.

Read More

Crowdfunding po polsku, czyli wydawanie gier na PolakPotrafi.pl

Posted by on Lut 10, 2014 in Publicystyka | 4 komentarze

Finansowanie społecznościowe, czyli crowdfunding już od kilku lat jest wykorzystywany przy wydawaniu gier fabularnych. Najpopularniejszą obecnie platformą finansowania społecznościowego jest oczywiście Kickstarter. Serwis powstał w 2009 roku, a za jego pośrednictwem wydano już między innymi takie tytuły jak "Numenera", "Fate Core" czy "Achtung! Cthulhu", a także wznowienia gier z linii starego "Świata Mroku" oraz wiele innych mniejszych projektów. W Polsce od 2011 roku twórcy mogą korzystać z platformy PolakPotrafi.pl, czyli polskiego odpowiednika Kickstartera. Mimo, że serwis istnieje już prawie 3 lata, dopiero w drugiej połowie zeszłego roku na platformie zadebiutował pierwszy projekt związany z grami fabularnymi, zbiórka na wydanie polskiej edycji "Apocalypse World". Zachęceni sukcesem tamtej zbiórki inny twórcy w drugiej połowie stycznia wystartowali z własnymi projektami, Jacek "Darken" Gołębiowski z "S/Lay w/Me" oraz Andrzej Rylski z "Diademem". Z tej okazji przeprowadziłem z nimi rozmowę.

Read More

Podsumowanie 2013: RPG Rozczarowanie Roku

Posted by on Lut 7, 2014 in Publicystyka | 1 comment

Do podsumowania roku 2013 w branży gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

Podsumowanie 2013: RPG Niespodzianka Roku

Posted by on Lut 5, 2014 in Publicystyka | 0 comments

Do podsumowania roku 2013 w branży gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More

Czterdzieści lat „Dungeons & Dragons”

Posted by on Sty 26, 2014 in Bez kategorii | 1 comment

Według ustaleń Jona Petersona, historyka i autora książki "Playing at the World" o historii gier fabularnych, dokładnie 40 lat temu, 26 stycznia 1974 roku rozegrano pierwszą sesję "Dungeons & Dragons". Z okazji 40. jubileuszu gry fabularnej "Dungeons & Dragons" poprosiliśmy o komentarz znanych w polskiej społeczności graczy fanów D&D i mechaniki d20.

Read More

Podsumowanie 2013: RPG Wydarzenie Roku

Posted by on Sty 21, 2014 in Publicystyka | 1 comment

Do podsumowania roku 2013 w branży gier fabularnych poprosiliśmy wydawców, twórców, blogerów i redaktorów serwisów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Read More