Google+ „DC Adventures” – Batman, Superman i spółka | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

„DC Adventures” – Batman, Superman i spółka

Gier fabularnych o tematyce superbohaterów jest zatrzęsienie. Większość z nich korzystając ze sprawdzonych i oklepanych pomysłów przedstawia własne światy. Pojawiło się też kilka gier osadzonych w najbardziej znanych czytelnikom komiksów uniwersach – tak DC jak i Marvel. Oba wydawnictwa mogą się poszczycić kilkoma grami RPG. Najnowsze gry z tych konkretnie światów to odpowiednio „DC Adventures” oraz „Marvel Heroic Roleplaying”. W niniejszej recenzji przedstawiona zostanie pierwsza z wymienionych gier, a więc „DC Adventures” wydana przez Green Ronin Publishing w roku 2010.

Mówiąc o grze fabularnej osadzonej w realiach uniwersum DC należy też wspomnieć o jej poprzednikach. Jako pierwsza zagościła na półkach graczy gra „DC Heroes” wydana przez Mayfair Games w roku 1985 (pierwsza edycja; druga 1989, a trzecia w 1993). Kolejnym podejściem była gra wydana przez West End Games w roku 1999 pod tytułem „DC Universe Roleplaying Games”. Pojawiły się na rynku też dwie ciekawostki. Pierwszą będzie RPG „Smallville”, które bazuje na serialu pod tym samym tytułem (Margaret Weis Productions, 2010). Drugą jest „The Authority: Role-Playing Game and Resource Book” bazujące na serii komiksów „The Authority” luźno powiązanej z uniwersum DC (Guardians of Order; 2004).

Najnowsza odsłona DC Comics w postaci gry fabularnej została napisana przez Steve’a Kensona, który od dawna jest związany z grami o tematyce superbohaterów. Wystarczy wspomnieć, że wśród jego dorobku znaleźć można podręczniki do takich systemów jak „Silver Age Sentinels”, „Mutants & Masterminds”, „Aberrant”, a także „Blue Rose” i „Shadowrun”.

DC Adventures

Linia wydawnicza „DC Adventures” składa się z czterech podręczników, które wzajemnie się uzupełniają, choć to „Hero’s Handbook” można uznać za podręcznik główny. Kolejne dwa to dwutomowy bogaty zbiór postaci z komiksów wraz ze statystykami pod tytułem „DC Adventures Heroes & Villains”. Ostatni, ale równie ważny i przydatny podręcznik to „DC Adventures: Universe” będący przewodnikiem po uniwersum opisując miejsca, czasy i wymiary znane z komiksów.

DC Adventures - recenzja 1Podstawowa gra w całości mieści się w podręczniku „Hero’s Handbook”. Liczy on 280 stron i wydany jest w twardej, szytej oprawie na kredowym papierze w pełnym kolorze. Doskonała jakość tego wydania od razu rzuca się w oczy, a wrażenie potęgują komiksowe ilustracje. Mimo że grafik nie ma wiele, to ich wysoki poziom i świetne trzymanie konwencji nadaje ton całej grze. Podręcznik napisany jest przystępnym językiem, bez literówek, więc wystarczy podstawowa znajomość angielskiego, by móc z niego skorzystać.

Podręcznik zaczyna się standardowym wyliczeniem czym jest RPG i co jest potrzebne do gry. Następnie krótko wprowadza czytelnika w podstawowe zasady. Znającym „Mutants & Masterminds” mechanika omawianej gry nie sprawi żadnych problemów, albowiem „DC Adventures” jest oparte o trzecią edycję tego systemu. Testy wykonuje się rzucając kością dwudziestościenną (k20), dodając wszelkie modyfikatory i porównując z klasą trudności – wyższy wynik niż klasa trudności daje zwycięstwo. Wspomniane modyfikatory mogą wynikać z sytuacji w jakiej się znalazł bohater, ale też będą to wartości Zdolności (Abilities), Mocy (Powers) i Umiejętności (Skills) w przypadku odpowiednich testów tych Atrybutów. Na tej mechanice rozgrywane są wszystkie testy – zwykłe i przeciwstawne. Od razu widać, że zasady są łatwo przyswajalne. W trakcie gry mechanika okazuje się niezwykle prosta i nie ma z nią większych trudności. Jedyny problem można mieć na początku z tabelką dotyczącą miar – trzeba wprawy, by szybko połapać się w tym, ile może nosić lub ile może przebiec bohater w zależności od posiadanych zdolności. Rzecz jasna osobom, które nie lubią mechanik wywodzących się z d20, „DC Adventures” może wydawać się mało elastyczna i zbyt oklepana. Sądzę jednak, że po kilku sesjach i takie osoby polubią te zasady, choćby za ich szybkość i prostotę.

DC Adventures - recenzja 2

Jak się można domyśleć w „DC Adventures” gracze wcielają się w superbohaterów. Tworzenie postaci oraz opisy poszczególnych Atrybutów (Traits) stanowią najbardziej obszerną część podręcznika. By stworzyć superbohaterów Mistrz Gry musi ustalić wpierw w kogo mogą się wcielić gracze i określić Poziom Mocy (Power Level – PL) bohaterów. Wskazuje on ile punktów przy tworzeniu postaci będą mieli gracze, a także jak będą potężne. Generalnie PL 10 przedstawiać będzie dość potężnych bohaterów jak np. Green Arrow czy Cyborg, a najpotężniejsi z herosów jak Superman czy Wonder Woman to już PL 14. Za otrzymane punkty gracz kupuje wszystkie cechy postaci: Zdolności, Umiejętności, Obronę, Zalety oraz oczywiście Moce. Dodatkowo gracz wybiera Komplikację (Complication) dla swojej postaci i określa ilość Punktów Bohatera (Hero Points), które może wydać w trakcie gry, by pomóc sobie na kilka sposobów (np. przerzucić wynik, szybciej się wyleczyć).

DC Adventures Heroes & Villains vol 1Najtrudniej jest w momencie wyposażenia bohatera w Moce. Każda Moc opiera się na efekcie, czyli tym co się chce osiągnąć. Następnie odpowiednio dobiera się dodatkowe cechy Mocy i płaci koszt. Na przykład Moc Niewidzialność może polegać na zakrzywianiu światła bądź stawaniu się eterycznym bądź posiadaniu specjalnego stroju. Wszystko zależy od inwencji graczy. Jest to o tyle skomplikowane, że czasami ciężko się połapać w mnogości opcji. Jednak gdy już się opanuje ten system, całość staje się bardzo intuicyjna. Tworzenie postaci na pewno ułatwią zawarte w podręczniku archetypy, które po drobnych modyfikacjach można dostosować do własnych potrzeb. Dodatkowo, jeśli gracze mają problem z pomysłami na Moce, mogą sięgnąć po podręczniki „DC Adventures Heroes & Villains” i na podstawie opisanych tam bohaterów stworzyć swoje postacie.

Kolejne rozdziały opisują jak funkcjonują i jak tworzone są własne gadżety oraz siedziby, szczegółowe zasady gry (jak np. zasady chorób czy manewrów w walce) oraz porady odnośnie prowadzenia gry i opis świata. Gadżety i siedziby to jedna z podstaw każdej drużyny superbohaterów, a ich tworzenie jest proste i szybkie. Podobnie jak Moce można je stworzyć za pomocą punktów postaci lub w późniejszym czasie za pomocą odpowiednich testów. Tak samo jak wszystkie inne testy, te dotyczące gadżetów opierają się na tej samej formule.

DC Adventures Heroes & Villains vol 2Rozdział z poradami dla MG nie jest obszerny, ale zawiera wiele przydatnych rad odnośnie tworzenia komiksowych przygód, utrzymywaniu odpowiedniego balansu między bohaterami a postaciami niezależnymi oraz nagradzaniu graczy. Osobiście uważam, że jest to esencja tego co można znaleźć w podręczniku dla MG z serii „Mutants & Masterminds”. Najważniejsze informacje podane w skondensowanej formie. Niestety nowi gracze, którzy nie mieli do tej pory do czynienia z RPG o superbohaterach mogą mieć problem, by się odpowiednio przygotować. Będzie to więc od nich wymagać dodatkowego wysiłku, zwłaszcza, że w podręczniku zawarto mało przykładów – tak tyczących się mechaniki, jak i fabularnych.

Ostatnie dwie części podręcznika przedstawiają pokrótce uniwersum DC oraz niektórych bohaterów i złoczyńców. Znającym komiksy rzuci się w oczy fakt, że nie można do końca określić, w którym momencie uniwersum znajduje się świat gry. Wersja przedstawiona przez Green Ronin Publishing jest jednakże spójna i choć szczegóły i dokładny opis każdego miasta czy wymiaru można znaleźć dopiero w podręczniku „DC Adventures: Universe” to nikt nie powinien mieć problemów z odnalezieniem się w tym świecie.

DC Adventures UniverseOceniając grę „DC Adventures” należy się skupić nie tylko na „Hero’s Handbook”, ale także trzech pozostałych podręcznikach, o których była mowa wcześniej. Wszystkie wydane są równie dobrze i prezentują się znakomicie. Oczywiście da się grać wyłącznie z podręcznikiem „Hero’s Handbook” i nie powinno być większych problemów przy rozgrywce. Zawarte w nim materiały są w zupełności wystarczające. Jednakże dopiero wszystkie cztery podręczniki stanowią o idealności tej gry – gracz otrzymuje wówczas pełne zasady („Hero’s Handbook”), bardzo dokładny opis świata („DC Adventures: Universe”) oraz dwa podręczniki wypełnione po brzegi opisem bohaterów i złoczyńców ze świata DC i to z różnych epok („DC Adventures Heroes & Villains”).

Reasumując „DC Adventures” to bardzo dobra gra osadzona w świetnym uniwersum. Oparcie o mechanikę „Mutants & Masterminds 3rd ed.” pozwala grać szybko i bez konieczności ciągłego sięgania po tabelki. Także tworzenie postaci daje ogromny wybór i dzięki elastyczności zasad pozwala stworzyć dokładnie to, co chcą gracze. Jednocześnie dla znających systemy d20 będą to sprawdzone zasady, tylko w uproszczonej i według mnie przystępniejszej formie. Świat opisany w pierwszym podręczniku, jak i w kolejnych, przez pomieszanie epok komiksów DC może dla zatwardziałych fanów wydawać się zbyt chaotyczny, ale jeśli przymknąć na to oko to gra się znakomicie. „DC Adventures” to bardzo dobra gra, z małą ilością błędów i zasługująca na miano jednej z najlepszych gier fabularnych osadzonych w komiksowych światach.

Plusy

  • Proste i szybkie zasady gry
  • Skondensowany opis świata DC mimo 80. lat istnienia wydawnictwa
  • Bardzo dobra jakość wydania
  • Elastyczność przy tworzeniu postaci

Minusy

  • Skomplikowana tabelka miar
  • Krótki rozdział dla MG, mała liczba przykładów

Ostateczna ocena:

Bardzo dobra gra osadzona w świetnym uniwersum.

Linia wydawnicza:
"DC Adventures"
Wersja w druku:
Green Ronin Publishing (19,95 dolarów)
Wersja elektroniczna:
DriveThruRPG (14,95 dolarów)
Rodzaj oprawy:
twarda
Liczba stron:
280

Redakcja tekstu:


Wojciech "Sethariel" Żółtański

Autor:


Jakub "Arathi" Nowosad (95 Posts)

Magister prawa i magister politologii; obecnie doktorant. Wśród jego zainteresowań znaleźć można szeroką gamę dziedzin od polityki, IT, memetyki i militariów, a na fantastyce kończąc. Grywa głównie w gry science fiction, ale nie gardzi czymkolwiek innym, nowym. Sędzia ENnie Awards 2013, 2014, 2015 i 2016. Organizator kilkunastu rzeszowskich konwentów fantastyki i współpracownik przy konwentach w całej Polsce.Dowiedz się więcej:


DC Adventures

Green Ronin Publishing

Wielokrotnie nagradzane amerykańskie wydawnictwo założone w 2000 roku przez Chrisa Pramasa, współtwórcę "Warhammera". Do najbardziej znanych linii wydawniczych Green Ronin Publishing należą "Mutants & Masterminds", "Dragon Age" oraz "A Song of Ice and Fire Roleplaying".

Mutants & Masterminds