Google+ Dla tych co pragną stworzyć coś swojego – miniwywiad z autorem gry „Królestwa” | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Dla tych co pragną stworzyć coś swojego – miniwywiad z autorem gry „Królestwa”

„Królestwa” to turowa gra strategiczno-fabularna stworzona i udostępniona w ramach konkursu Rzut na Inicjatywę, w której wcielamy się w rolę władcy królestwa. Z okazji premiery gry zadaliśmy autorowi trzy pytania.

Przed nami staną wyzwania związane ze zdarzeniami, które losowo będą nas dotykać, z kierunkiem rozwoju oraz przeciwnikami w postaci innych władców. Niezależnie od tego które królestwo wygra, każde z nich, wraz z systematycznie nanoszoną kroniką historyczną, może być doskonałym wstępem do prowadzenia rozgrywek fabularnych w świecie stworzonym podczas zabawy „Królestwami”.

Autorem gry jest Tomasz „Salam” Widziński. Podręcznik liczy 16 stron i zawiera wszystkie zasady potrzebne do rozgrywki, w tym żetony do wydrukowania.

„Królestwa” ściągniecie za darmo w wersji PDF bezpośrednio z serwera forum MGF (Manufaktura Gier Fabularnych).

Poniżej natomiast możecie przeczytać odpowiedzi autora gry na trzy pytania zadane przez naszą redakcję.

Skąd pomysł na grę? Czym się inspirowałeś?

Pomysł zrodził się odrobinę z lenistwa, lecz również za sprawą znajomego z forum, który tworzył podobny tematycznie projekt. Widzisz, zawsze chciałem stworzyć gotowy setting, rozbudowany, szczegółowy i zawierający wszystkie potrzebne informacje jak historia, religia, typ mieszkańców tj. źli, dobrzy, otwarci, zamknięci itd. To wszystko było jednak mało, potrzebowałem czegoś więcej, aby dopełnione informacjami królestwo było spójne i rozbudowane. Mierziło mnie strasznie pisanie historii dla jednego królestwa, potem do drugiego a następnie musiałem łączyć je wzajemnymi relacjami, co by nie wyglądało to sztucznie, że dwaj sąsiedzi nie stykają się historią w żadnym punkcie. Kiedy zastanawiałem się jak to zrobić, na forum MGF (Manufaktura Gier Fabularnych), gdzie tworzę odkryłem projekt Onsla o nazwie „Kreator Krain”, który właśnie zajmował się tworzeniem settingu, tyle że jednego królestwa. Idea była świetna więc zabrałem się do pracy, najpierw nad generatorem połączonym z grą pod nazwą „Tysiąc Plemion”, potem jednak zmieniłem nazwę gry na „Królestwa” i zrobiłem wszystko od nowa. Tak powstała wersja podstawowa gry „Królestwa”, którą wam teraz prezentuje. Do tego powstają jeszcze dwa dodatki „Generator Królestw” dopełniający informacje o królestwie oraz „Poszukiwacze Przygód” mechanika zespolona z „Królestwami”, pozwalająca zwykłemu bohaterowi, gdy zasiądzie za sterami danego dominium poprowadzić je w globalnej rozgrywce z armiami, polityką i gospodarką. Pozwala też odwrotnie, zdetronizowanemu władcy uciekać uliczkami i walczyć z zabójcami itd.

W pierwszym akapicie podręcznika napisałeś, że może być doskonałym wstępem do prowadzenia rozgrywek fabularnych w świecie stworzonym podczas zabawy „Królestwami”. W związku z tym, przewidujesz napisanie także pełnej gry fabularnej osadzonej w świecie „Królestw”?

„Królestwa” są grą ale i narzędziem, połączyłem zabawę z użytecznym tworem po jej zakończeniu. Skończyliśmy grę, było fajnie? Zatem mamy kilka królestw w danej krainie, które nie stykają się historią tylko w kilku punktach, ale w kilkudziesięciu. Gdy w królestwie A wybuchła zaraza, w królestwie B był urodzaj i narodziło się wielu nowych poddanych, królestwo C zaś toczyło w tym czasie wojnę z D. Mamy zatem pewien obraz świata z dajmy na to stuletnią historią. Każdy MG w tak stworzonym świecie, niezależnie z jakiej mechaniki korzysta, czy dedykowanej którą teraz tworzę, czy dowolnej innej generic fantasy będzie mógł osadzić w tych realiach swoją przygodę.

Sam jednak planuję (po ukończeniu wspomnianych dodatków) za pomocą „Królestw” stworzyć pełen setting o nazwie „Czarny Kryształ”. Zatem można go będzie nazwać jednym ze światów „Królestw”. Dzięki temu narzędziu, każdy grający będzie mógł taki setting zrobić samemu. Czy zaleje nas fala settingów? Zobaczymy, oby tak było.

Istnieją już różnego rodzaju lepsze lub gorsze strategiczne gry wideo, w których zarządza się królestwami. Jaką przewagę nad tymi grami mają „Królestwa”? Komu poleciłbyś swoją grę i czy wśród tych osób będą także gracze rozgrywający swoją kampanię (w różne gry) od wielu lat?

Tak jak wspomniałem w poprzednim punkcie, koniec zabawy „Królestwami” to tak naprawdę dopiero początek zabawy „Królestwami” (taka referencja informatyczna). Zatem na pewno jest to narzędzie dobre dla ludzi otwartych i kreatywnych, którzy dla przykładu polubili daną mechanikę, ale setting już niekoniecznie. Dla tych co pragną stworzyć coś swojego. Dla starych wyjadaczy, co zakończyli swoją kampanię i dajmy na to główny wróg uciekł do innego kraju. Wtedy grają w „Królestwa”, budują ten inny kraj i kontynuują kampanię. To jak sądzę jest największa przewaga „Królestw” nad innymi grami podobnego typu. Czy jednak przypadnie graczom do gustu moja wizja rozgrywki? Dopóki nie zagracie, nie będziecie tego wiedzieli.

Źródło wieści: informacja prasowa


Dowiedz się więcej:


Rzut na Inicjatywę

Konkurs na małą grę fabularną, w którym nagrodą głowną jest wydruk zwycięskiej gry. W ramach pierwszej edycji konkursu w 2012 roku została wydana w 100 egzemplarzach minigra fabularna "Kwiat Paproci".