Google+ Top 5 RPG – „Fate Core” lepsze od „Dungeons & Dragons” | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Top 5 RPG – „Fate Core” lepsze od „Dungeons & Dragons”

Portal ICv2 opublikował zestawienie TOP 5 najlepiej sprzedających się gier fabularnych jesieni 2013 roku.

Od ponad 3 lat niezmiennie najlepiej sprzedającą się grą fabularną według magazynu „Internal Correspondence” jest „Pathfinder” od wydawnictwa Paizo Publishing. System po raz pierwszy zagościł na pierwszym miejscu zestawienia w sierpniu 2011 roku i od tamtej pory cały czas jest na szczycie.

W porównaniu z poprzednim zestawieniem większą popularnością cieszy się „Fate Core System” (Evil Hat Productions), który trafił na trzecie miejsce wyprzedzając zarówno „Dungeons & Dragons” (Wizards of the Coast), jak i „Iron Kingdoms” (Privateer Press).

  1. „Pathfinder” (Paizo Publishing)
  2. „Star Wars” (Fantasy Flight Games)
  3. „Fate Core System” (Evil Hat Productions)
  4. „Dungeons & Dragons” (Wizards of the Coast)
  5. „Iron Kingdoms” (Privateer Press)

Lista oparta jest na rozmowach z dystrybutorami, sprzedawcami i producentami gier fabularnych.

Rok 2013 według raportów ICv2 jest piątym z kolei, w którym sprzedawcy w branży gier tradycyjnych (gry planszowe, gry karciane, gry bitewne, itd.) notują wzrost sprzedaży. Ogólna sprzedaż produktów w 2013 roku wzrosła o 20%. Największą popularnością cieszyły się gry karciane oraz gry planszowe.

Źródło wieści: ICv2


Dowiedz się więcej:


Dungeons & Dragons

Prekursorska gra autorstwa Gary'ego Gygaxa i Dave'a Arnesona, po raz pierwszy opublikowana w 1974 roku (tzw. OD&D), kontynuowana przez wersje "Basic" (1977-1996) i "Advanced" (1977-1999), a od kilkunastu lat - tzw. "d20" (D&D 3e, 4e oraz najnowsze 5e, a także nieoficjalnie m.in. "Pathfinder RPG"). Postaci w grze opisywane są za pomocą sześciu współczynników (m.in. Siła, Inteligencja i Charyzma) oraz klasy i poziomu doświadczenia. W Polsce ukazały się: "Advanced Dungeons & Dragons 2e" (TM-Semic 1995-1996) oraz "Dungeons & Dragons 3e", "D&D wer. 3.5" i "Dungeons & Dragons 4e" (ISA 2002-2011).

Fate

Uniwersalna mechanika powstała na bazie mechaniki Fudge około 2001 roku, sukcesywnie rozwijana, najpierw jako darmowy projekt, a następnie w ramach wydawnictwa Evil Hat Productions. Kolejne, różne warianty mechaniki Fate posłużyły do stworzenia odnoszących międzynarodowe sukcesy gier takich jak: "Dresden Files", "Spirit of the Century" czy "Diaspora".

ICv2

Strona internetowa oraz kwartalny magazyn "Internal Correspondence" swoją historią sięgający lat 80. ubiegłego wieku, poświęcony kulturze popularnej, w szczególności branży komiksów, gier, filmów, zabawek i książek.

Iron Kingdoms

Gra fabularna w konwencji steampunk z elementami magii, osadzona w świecie Żelaznych Królewstw, znanym z gier bitewnych "Warmachine" oraz "Hordes". Mechanika gry, inspirowana rozwiązaniami z gier bitewnych, oparta jest na kości k6. "Iron Kingdoms" wygrało w 2013 ENnie Awards w kategorii Najlepsza Gra oraz Najlepsza Grafika z Okładki.

Pathfinder

Wydana w 2009 roku przez Paizo Publishing gra fabularna w konwencji fantasy, nagrodzona między innymi złotym medalem ENnie Awards. Gra korzysta ze zmodyfikowanej mechaniki d20, znanej z trzeciej edycji gry fabularnej "Dungeons & Dragons". W otwartych betatestach "Pathfindera" wzięło udział ponad 50 tysięcy graczy.