Google+ Fajne RPG z ankiety? | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Fajne RPG z ankiety?

Zakończyła się wielka ankieta na Facebooku zorganizowana przez markę Fajne RPG. Fani gier fabularnych od 12 do 31 grudnia głosowali na system, który chcieliby zobaczyć wydany po polsku.

Pierwsze miejsce z 182 głosami zajął, recenzowany już na łamach naszego serwisu, system „Shadowrun”. Następne były „Wiedźmin” (135 głosów) oraz „Kroniki Mutantów” (112 głosów).

Łącznie oddano 3284 głosów, przy czym głosujący mogli głosować na wiele systemów.

Choć ankieta miała charakter orientacyjny, jej wyniki, a zwłaszcza dyskusje fanów podczas trwania wydarzenia pomogą marce Fajne RPG wybrać odpowiednią strategię wydawniczą.

Jak można było przeczytać już na początku trwania ankiety, wydanie po polsku popularnych na zachodzie gier takich jak na przykład „Shadowrun” czy „Pathfinder” znajduje się poza możliwościami finansowymi wydawnictwa.

Okiem Redakcji: Erpegowcy lubią… ankiety

Proszę pana, ja jestem erpegowcem. Mnie się podobają gry, w które już raz zagrałem. Po prostu. No… To… Poprzez… No reminiscencję. No jakże może podobać mi się gra, w którą pierwszy raz gram.

Choć popularność niektórych gier w ankiecie może zaskakiwać (albo i nie), to generalne trendy i wyniki nie powinny dziwić nikogo. Fani gier chcą tego, co znają lub tego o czym słyszeli, ostatnio czy jeszcze za czasów magazynu „Magia i Miecz”. Pierwszą dziesiątkę opanowały tytuły znane, popularne i medialne. Polscy fani gier chcą dobrze wydanych, grubych podręczników z rozbudowanym światem i mechaniką.

Chcieć w tym przypadku nie znaczy móc. Różnie już z tymi ankietami internetowymi bywało. Fani deklarowali jedno, a gdy już przyszło zagłosować portfelem, to okazywało się, że internetowe ankiety można o kant czterech liter potłuc.

Z tej ankiety też raczej dużego deszczu nie będzie. System „Shadowrun”, który w ankiecie zajął pierwsze miejsce, został przez Fajne RPG skreślony z planów wydawniczych już na samym początku. Podobnie jest zresztą z innymi systemami z pierwszej czy nawet drugiej dziesiątki. Ile fanów będzie skłonnych wydać ponad 200 złotych („Kroniki Mutantów”) na podręcznik, by inwestycja w licencję się wydawcom zwróciła?

Niemniej każda taka ankieta daje nowe możliwości. W tej padały bardzo ciekawe pomysły, na przykład wydania jako settingów „Savage Worlds” światów znanych z polskich książek fantasy, co według mnie mogłoby być strzałem w dziesiątkę i uderzeniem w dotychczas niewykorzystany spory potencjał.

Cokolwiek jednak z wynikami ankiety zrobią wydawcy, życzę by były to przedsięwzięcia udane, tworzone z myślą o graczach, ale niekoniecznie będące tylko pokłosiem życzeń kilkuset najbardziej aktywnych fanów.

Wojciech "Sethariel" Żółtański (2063 Posts)

Kieruje działaniami całej strony Gry-Fabularne.pl, odpowiada za jej kształt i zawartość. Mistrz gry, nauczyciel i tłumacz, handlowiec, mąż, ojciec. Miłośnik angielskiej piłki nożnej, fantastyki, dobrych filmów oraz oczywiście gier fabularnych, w szczególności "Earthdawna" - systemu od którego zaczynał i na którym zjadł zęby, łącznie z administrowaniem przez wiele lat strony fanowskiej i forum.


Źródło wieści: Fajne RPG


Dowiedz się więcej:


Fajne RPG

Marka wydawnicza, założona przez Michała „Puszona” Stachyrę, Piotra „Ramela” Korysia i Jacka „Darkena” Gołebiowskiego, znanych na polskim (i nie tylko) rynku wydawców gier fabularnych.