Google+ „Threshold” – nowy magazyn dla fanów „Mystary” | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

„Threshold” – nowy magazyn dla fanów „Mystary”

Udostępniono pierwszy numer magazynu „Threshold”, poświęconego settingowi high fantasy „Mystara” do gry fabularnej „Dungeons & Dragons”.

„Mystara” to jeden z najstarszych settingów „Dungeons & Dragons”, wyewoulował  z modułów B oraz X i przez długi czas był domyślnym światem dla gry.

W świecie „Mystary” osadzone były także dwie gry wideo wyprodukowane przez studio Capcom: „Tower of Doom” oraz „Shadow over Mystara”.  Odświeżone wersje tych gier zostały wydane latem w pakiecie „Dungeons & Dragons: Chronicles of Mystara”.

Nowy magazyn ma promować setting, istniejące do niego materiały oraz inspirować do tworzenia nowych.

Na ponad 180 stronach znajdziecie artykuły, wywiady (w tym numerze z wywiad z Bruce’em Heardem, jednym z twórców settingu), przygody, mapy oraz komiks.

Magazyn w formacie PDF można pobrać za darmo ze strony Vaults of Pandius.

Źródło wieści: Grota Drozdala


Dowiedz się więcej:


Dungeons & Dragons

Prekursorska gra autorstwa Gary'ego Gygaxa i Dave'a Arnesona, po raz pierwszy opublikowana w 1974 roku (tzw. OD&D), kontynuowana przez wersje "Basic" (1977-1996) i "Advanced" (1977-1999), a od kilkunastu lat - tzw. "d20" (D&D 3e, 4e oraz najnowsze 5e, a także nieoficjalnie m.in. "Pathfinder RPG"). Postaci w grze opisywane są za pomocą sześciu współczynników (m.in. Siła, Inteligencja i Charyzma) oraz klasy i poziomu doświadczenia. W Polsce ukazały się: "Advanced Dungeons & Dragons 2e" (TM-Semic 1995-1996) oraz "Dungeons & Dragons 3e", "D&D wer. 3.5" i "Dungeons & Dragons 4e" (ISA 2002-2011).

 • Zobaczymy czy coś setting wskrzeszą tym magazynem. Ale wdała się powazna nieścisłość do tekstu – Mystara nigdy nie była „domyślnym światem”. Takim był tylko Greyhawk oraz Forgotten Realms teraz. Za to na Mystarę panowała poważna moda, tak jak na Dragonlance, Dark Sun czy Ravenloft. To tak w gwoli kwalifikacji. ;)

 • Wojciech „Sethariel” Żółtański

  Przyznaję, ekspertem od D&D nie jestem :)

  Natomiast według moich źródeł (wiki, rpg geek, dragonsfoot) Mystara (zwana czasem jako „Known World”) była domyślnym światem dla D&D edycji Mentzera a potem w Rules Cyclopedia.

  Nawet TV Tropes potwierdza: http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/TabletopGame/Mystara?from=Main.Mystara ;)

  Ale sprawdzę jeszcze dla pewności w podręcznikach. Dzięki za komentarz.

 • Andman

  Mystara była przez pewien czas światem domyślnym D&D. Zewnętrzna powierzchnia pustej planety Mystary to Known World, zaś jej wewnetrzna to Hollow World.