Google+ Polcon 2013: „Apocalypse World”, „Idee Fixe” i inne premiery RPG | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Polcon 2013: „Apocalypse World”, „Idee Fixe” i inne premiery RPG

Pierwszego września w Warszawie zakończył się Polcon, ogólnopolski konwent miłośników fantastyki. Podczas imprezy odbyły się prelekcje, spotkania z fanami, a także premiery nowych podręczników do gier fabularnych oraz systemu prowadzenia sesji RPG.

Na konwent przybyło ponad cztery tysiące uczestników, ustanawiając nowy polconowy rekord frekwencji. Na zeszłorocznym Polconie podczas czterech dni trwania imprezy konwent odwiedziło tylko trzy tysiące osób.

Dla uczestników organizatorzy przygotowali ponad 700 punktów programu. Nie zabrakło bloków RPG.

W tym roku wydawcy zaplanowali na Polcon premiery oraz prezentacje aż sześciu nowych podręczników do gier fabularnych, a także systemu prowadzenia sesji RPG. Niektóre z prezentacji z powodów organizacyjnych nie doszły do skutku. Podręczniki (z małym wyjątkiem) jednak nadal można było zakupić na stoiskach wydawnictw.

 

Apocalypse World RPG„Apocalypse World”

„Apocalypse World” to dynamiczna gra fabularna o przetrwaniu w świecie po apokalipsie, nagrodzona w 2010 roku Indie RPG Awards w kategoriach Game of the Year (Gra Roku), Best Support (Najlepsze Wsparcie Wydawnicze) i Most Innovative Game (Najbardziej Innowacyjna Gra), a także nagrodą Golden Geek RPG of the Year w 2011 roku.

Podręcznik dostępny był w przedsprzedaży za pośrednictwem serwisu Polak Potrafi. Projekt wsparło 75 osób. Dzięki zebraniu ponad 3,5 tysiąca złotych, wspierający oprócz podręcznika „Apocalypse World” otrzymają także wersje elektroniczne gier „Nanoworld” oraz „Hell 4 Leather”.

Obecnie podręcznik polskiej wersji „Apocalypse World” (300 stron) dostępny jest w sklepie REBEL.pl w cenie 55 złotych.

Więcej informacji o systemie, przykładowe archetypy oraz kartę postaci znajdziecie na stronie gry.

 

idee fixe RPG„Idee Fixe”

„Idee Fixe” to gra fabularna zapowiadana ponad dziesięć lat temu w nieistniejącym już magazynie „Magia i Miecz”. W czerwcu 2011 roku udostępniono darmowy plik PDF z podręcznikiem do gry w wersji 1.0.

W „Idee Fixe” z założenia gra się ulicznym cwaniakiem, usiłującym przeżyć (i zarobić) w pękniętym, zdemolowanym wojnami świecie totalitarnego nadzoru.

Akcja dzieje się w Polsce połowy XXI wieku – kraju absurdu i straconych szans, w połowie drogi między Wschodem i Zachodem. Idee fixe jest światem pozornie poukładanym, ale pchanym przez niewidoczne siły do kolejnej drastycznej zmiany, być może katastrofalnej. Mieszają się w nim trzy główne składniki: technototalitaryzm, teorie spiskowe i polska, lekko zatęchła specyfika. Proporcje zależą od Mistrza Gry.

Podręcznik w druku (400 stron), w nowej wersji z ilustracjami można zamówić w sklepie REBEL.pl za 58,50 złotych.

Trwają prace nad udostępnieniem aktualnej wersji podręcznika w formacie elektronicznym.

 

„Iron Space”

W roku 1963, po przedłużającej się II Wojnie Światowej, Ziemia zamarzła. Cztery mocarstwa – alianci, sowieci, naziści oraz Japończycy – wyniosły się w kosmos i osiedliły na pozostałych planetach układu słonecznego, zawieszając działania wojenne. Pokój nie przetrwał jednak długo. w roku 1991 te cztery potęgi znów rzuciły się sobie do gardeł, rozpoczynając wojnę na nieznaną wcześniej skalę – Wielką Wojnę Kosmiczną.

„Iron Space” to wojenna gra fabularna w konwencji dieselpunk. Mechanika gry oparta jest pulach kości sześciościennych (k6).

Podręcznik (228 stron) można zamówić w cenie 40 złotych (+ 10 złotych kosztów wysyłki). Instrukcje dotyczące zamówienia opisano na stronie.

Więcej informacji o „Iron Space” oraz demo wraz z przygodą „Bitwa o Merkurego” znajdziecie na stronie gry.

 

Wolsung 1.5„Wolsung 1.5”

Nowa edycja znanej, polskiej gry fabularnej, której angielska wersja została nominowana w tym roku do nagrody ENnies w kategorii Best WritingW nowym, liczącym 480 stron podręczniku znajdziecie uaktualnienie zasad gry, liczne poprawki i dopiski oraz poprawioną warstwą wizualną.

Podręcznik można zamówić w sklepie wydawnictwa lub w sklepie REBEL.pl w dwóch wersjach, miękkiej i twardej, w cenach od 59,90 złotych do 69,95 złotych. Podręcznik w twardej oprawie będzie wysyłany dopiero pod koniec września.

 

„Przygodnik ilustrowany #1”

Zestaw 10 przygód i kampanii „Machina Wojenna” autorstwa licznego grona autorów związanych z serwisem Wolsungeria.pl do gry fabularnej „Wolsung: Magia Wieku Pary”.

Podręcznik można zamówić w przedsprzedaży w sklepie REBEL.pl lub w sklepie wydawnictwa w cenie 35 złotych.

 

„Światotworzenie” – wydanie drugie rozszerzone

Cykl esejów Andrzeja “Enca” Stója dotyczący tworzenia własnego uniwersum, w nowej wersji uzupełniony o pomysły między innymi takich autorów jak Maciej Sabat czy Piotr Koryś.

Nowe wydanie „Światotworzenia” dostępne jest w sklepie REBEL.pl lub w sklepie wydawnictwa w cenie 35 złotych.

 

Ravels RPG Session Manager

Projekt powstały przy udziale grupy pasjonatów gier RPG, mający na celu ułatwienie prowadzenia sesji gier fabularnych. Dzięki zebraniu w jednym miejscu wielu użytecznych funkcjonalności ograniczamy do minimum zaangażowanie potrzebne na obsługę mechaniki, pozwalając Mistrzom Gry skupić się na wprowadzaniu klimatu i rozwijaniu fabuły.

Program ten pozwala zapomnieć o wertowaniu stosów podręczników i rozpisywaniu stron tabelek przy każdej walce. Dzięki temu, początkujący prowadzący mogą łatwo i bezboleśnie przeprowadzić swoje pierwsze sesje, bez wcześniejszego wkuwania na pamięć zasad mechaniki, a bardziej zaawansowani MG skupić się na tym co najważniejsze.

Oprócz tego program zawiera zestaw wygodnych narzędzi, pomagających lepiej zobrazować sytuację graczy i zamysły prowadzącego.

 

Okiem redakcji: Triumfujący pesymizm

Jak często polskim autorom i wydawcom gier fabularnych udaje się zaistnieć w mainstreamowych mediach? I to nie w negatywnym kontekście?

Sztuka ta udała się twórcom „Idee Fixe” (i to już po raz drugi!). O grze w „Dużym Formacie” w „Gazecie Wyborczej” napisał Wojciech Orliński (wo.blox.pl). Tekst dostępny jest w płatnym systemie Piano na stronie gazety.

Autor chwali twórców „Idee Fixe” za trafne przewidywania dotyczące przyszłości:

Twórcy gry trafnie przewidzieli ogólny rozwój cywilizacji… 15 lat temu byliśmy pełni złudnych nadziei na to, że internet przyniesie wolność, transparentność i powszechny dostęp do informacji. Autorzy „Idee Fixe” już wtedy przypuszczali, że będzie inaczej – co czyni ich bardziej przewidującymi od większości teoretyków i dziennikarzy zajmujących się internetem.

Pomijając fakt, że prawdopodobnie to tematyka gry przyciągneła uwagę gazety, a w artykule poza tą tematyką nie ma żadnych informacji o mechanizmach gry czy samym podręczniku, to wzmianka o „Idee Fixe” w „Gazecie Wyborczej” jest na pewno promocyjnym i wizerunkowym strzałem w dziesiątkę (jakkolwiek by nie oceniać wydawcy i redaktorów gazety).

Twórcy gry mogą być zadowoleni, gra zbiera pozytywne opinie w sieci i dość dobrze się sprzedaje w sklepie REBEL.pl (na tyle, że już jest niedostępna; będzie dodruk). Pesymizm dotyczący przyszłości Polski, zawarty na stronach podręcznika, triumfuje.

Wojciech "Sethariel" Żółtański (2063 Posts)

Kieruje działaniami całej strony Gry-Fabularne.pl, odpowiada za jej kształt i zawartość. Mistrz gry, nauczyciel i tłumacz, handlowiec, mąż, ojciec. Miłośnik angielskiej piłki nożnej, fantastyki, dobrych filmów oraz oczywiście gier fabularnych, w szczególności "Earthdawna" - systemu od którego zaczynał i na którym zjadł zęby, łącznie z administrowaniem przez wiele lat strony fanowskiej i forum.Dowiedz się więcej:


Apocalypse World

Gra fabularna osadzona w postapokaliptycznym świecie, gdzie gracze wcielają się w wyjątkowych i unikatowych bohaterów. To co wyróżnia grę to m.in. zapisanie poradnika dla Mistrza Gry (tutaj Master of Ceremony) w formie procedur. Gra autorstwa Vincenta Bakera ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku. Pierwszym polskim wydawcą gry było Argent Mark Games, w 2015 roku licencję na polskie wydanie przejęło wydawnictwo Gindie.

Idee fixe

Polska gra fabularna, w której gracze wcielają się w ulicznych cwaniaków, usiłujących przeżyć (i zarobić) w pękniętym, zdemolowanym wojnami świecie totalitarnego nadzoru w połowie XXI wieku. Akcja dzieje się w Polsce – kraju absurdu, syfu, rozkładającego się moherowego katolicyzmu, na obrotowym przedmurzu między Wschodem a Zachodem.

Iron Space

Polcon

Najstarszy polski konwent fanów fantastyki, co roku organizowany w innym miejscu przez lokalne kluby fantastyki. Podczas Polconu odbywają się ważne premiery oraz wydarzenia związane ze społecznością fanów.

Światotworzenie

Podręcznik autorstwa Andrzeja "Enca" Stója, w którym prezentowane są porady odnośnie tworzenia własnych settingów do gier fabularnych.