Google+ Dwadzieścia lat „Magii i Miecza” | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Dwadzieścia lat „Magii i Miecza”

Ponad dwadzieścia lat minęło od premiery pierwszego numeru magazynu „Magia i Miecz”, wydawanego przez wydawnictwo MAG.

Magazyn po raz pierwszy ukazał się 21 marca 1993 roku za sprawą Darosława J. Torunia i Jacka Rodka i założonego przez nich wydawnictwa MAG, a otwierały go takie oto słowa:

Drodzy Czytelnicy! Podobno najtrudniej jest zacząć, a my początek właśnie zrobiliśmy – oto oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer miesięcznika Magia i Miecz. Jest to początek podwójny, eksperyment do kwadratu. Pismo jest nowe, ale nowością jest również temat, któremu mamy zamiar poświęcać większość uwagi – gry fabularne.

Eksperyment pod nazwą „Magia i Miecz” trwał aż do października 2002 roku. Ukazały się 103 numery magazynu. Przez długi czas „Magia i Miecz” była jedynym w Polsce pismem  o grach fabularnych. Choć formuła magazynu zmieniała się na przestrzeni lat, nie sposób przecenić jego roli w propagowaniu i rozwoju gier fabularnych w Polsce. Dla wielu starszych już graczy magazyn stanowił pierwszy kontakt z hobby, w nim także odnajdywali inspiracje, wskazówki i wiedzę dotyczącą gier fabularnych.

Z okazji jubileuszu, na blogu gryfabularne.blogspot.com autor zebrał wypowiedzi wydawców, twórców, redaktorów, fanów mniej lub bardziej związanych z „Magią i Mieczem”, pamiętających czasy pierwszych numerów magazynu:

Źródło wieści: gryfabularne.blogspot.com


Dowiedz się więcej:


Magia i Miecz

Wydawane przez wydawnictwo MAG, pierwsze i najdłużej istniejące na polskim rynku czasopismo o grach fabularnych. Od marca 1993 roku do października 2002 roku ukazały się 103 numery magazynu. "Magia i Miecz" odegrała znaczną rolę w propagowaniu wiedzy i świadomości o grach fabularnych w Polsce. Od 2014 dzięki inicjatywie grupy Fajne RPG oraz udanej zbiórce crowdfundingowej magazyn powrócił w formie kwartalnika.