Google+ Podręczniki w wersji elektronicznej tańsze? | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Podręczniki w wersji elektronicznej tańsze?

W „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020” przyjętej przez rząd na wtorkowym posiedzeniu znalazł się postulat o zmniejszeniu podatku VAT na ebooki z 23 do 5 procent.

Dyskutowaliśmy także i przyjęliśmy w konsekwencji „Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego 2020, którego autorem był minister kultury. Odsyłam państwa do tego dokumentu, bo jest rzeczywiście bardzo interesujący i bogaty w treść – powiedział na konferencji po posiedzeniu premier Donald Tusk.

Obecnie książki w wersji elektronicznej traktowane są, zgodnie z unijną dyrektywą, jako usługa świadczona drogą internetową i obowiązuje na nie stawka podatku VAT o wartości 23%. Natomiast podatek VAT na książki papierowe wynosi 5%.

W Strategii zawarliśmy taki postulat i będziemy o to bić się także w Europie, aby ebook traktowany był tak jak książka, także jeśli chodzi o wymiar opodatkowania VAT – dodał premier.

O obniżenie podatku VAT na ebooki od dawna postulowały Polska Izba Książki, wydawnictwa oraz organizacje pozarządowe.

O tym, że jest to możliwe świadczą zmiany w tej kwestii w Luksemburgu czy Francji, gdzie obniżono podatek VAT na ebooki odpowiednio do 3% i 5,5% (choć w przypadku Francji stawka dotyczy tylko wybranych pozycji).

Projekt „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020” przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z dokumentem w całości można zapoznać się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło wieści: Puls Biznesu