Google+ „Gwiezdne Wojny” lepsze od „Dungeons & Dragons” | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

„Gwiezdne Wojny” lepsze od „Dungeons & Dragons”

Portal ICv2 opublikował zestawienie TOP 5 najlepiej sprzedających się gier fabularnych jesieni 2012 roku. Ogólna sprzedaż tradycyjnych gier wzrasta.

Najlepiej sprzedającą się grą fabularną według portalu ICv2 jest niezmiennie od prawie 2 lat „Pathfinder”. W porównaniu z poprzednim zestawieniem w pierwszej piątce nie znalazły się gry „Dragon Age” (Green Ronin Publishing) oraz „Dungeon Crawl Classics” (Goodman Games).

Do pierwszej piątki trafiły za to gry „Iron Kingdoms” (Privateer Press) oraz „Star Wars” (Fantasy Flight Games), przy czym ta ostatnia od razu na drugie miejsce, spychając „Dungeons & Dragons” na trzecią pozycję.

  1. „Pathfinder” (Paizo Publishing)
  2. „Star Wars” (Fantasy Flight Games)
  3. „Dungeons & Dragons” (Wizards of the Coast)
  4. „Dark Heresy” / „Rogue Trader” / „Deathwatch” (Fantasy Flight Games)
  5. „Iron Kingdoms” (Privateer Press)

Lista oparta jest na rozmowach z dystrybutorami, sprzedawcami i producentami gier fabularnych.

Według raportów ICv2 rok 2012 był kolejnym rokiem ze wzrostem sprzedaży w branży tradycyjnych gier (gry planszowe, gry karciane, gry fabularne, itp.), z prawie o 15% większą sprzedażą niż w roku 2011. Specjaliści przyczynę widzą w dobrej kondycji sklepów branżowych, napędzaniu sprzedaży przez komputerowe wersje tradycyjnych gier i popularyzacji hobby dzięki takim programom jak „Tabletop”.

Źródło wieści: ICv2


Dowiedz się więcej:


Dungeons & Dragons

Prekursorska gra autorstwa Gary'ego Gygaxa i Dave'a Arnesona, po raz pierwszy opublikowana w 1974 roku (tzw. OD&D), kontynuowana przez wersje "Basic" (1977-1996) i "Advanced" (1977-1999), a od kilkunastu lat - tzw. "d20" (D&D 3e, 4e oraz najnowsze 5e, a także nieoficjalnie m.in. "Pathfinder RPG"). Postaci w grze opisywane są za pomocą sześciu współczynników (m.in. Siła, Inteligencja i Charyzma) oraz klasy i poziomu doświadczenia. W Polsce ukazały się: "Advanced Dungeons & Dragons 2e" (TM-Semic 1995-1996) oraz "Dungeons & Dragons 3e", "D&D wer. 3.5" i "Dungeons & Dragons 4e" (ISA 2002-2011).

ICv2

Strona internetowa oraz kwartalny magazyn "Internal Correspondence" swoją historią sięgający lat 80. ubiegłego wieku, poświęcony kulturze popularnej, w szczególności branży komiksów, gier, filmów, zabawek i książek.

Iron Kingdoms

Gra fabularna w konwencji steampunk z elementami magii, osadzona w świecie Żelaznych Królewstw, znanym z gier bitewnych "Warmachine" oraz "Hordes". Mechanika gry, inspirowana rozwiązaniami z gier bitewnych, oparta jest na kości k6. "Iron Kingdoms" wygrało w 2013 ENnie Awards w kategorii Najlepsza Gra oraz Najlepsza Grafika z Okładki.

Pathfinder

Wydana w 2009 roku przez Paizo Publishing gra fabularna w konwencji fantasy, nagrodzona między innymi złotym medalem ENnie Awards. Gra korzysta ze zmodyfikowanej mechaniki d20, znanej z trzeciej edycji gry fabularnej "Dungeons & Dragons". W otwartych betatestach "Pathfindera" wzięło udział ponad 50 tysięcy graczy.

Tabletop

Program w ramach kanału Geek & Sundry, w którym Wil Wheaton – aktor, scenarzysta i publicysta – zaprasza znane osoby popkultury fantastycznej (filmy, seriale, komiksy, gry) i razem z nimi prezentuje gry planszowe, karciane, a także fabularne.