Google+ Dzień Darmowych Gier Fabularnych 2010! | Gry-Fabularne.pl
Pages Navigation Menu

Dzień Darmowych Gier Fabularnych 2010!

Dziś, 19 czerwca, odbywa się czwarta edycja Free RPG Day, czyli inicjatywy North American Roleplaying Industry, której celem jest promowanie małych i dużych wydawnictw związanych z branżą gier fabularnych poprzez udostępnienie darmowych materiałów (np. w postaci elektronicznej PDF lub drukowanej). W polskiej edycji inicjatywy udział biorą:

Odnośniki do poszczególnych wieści wydawnictw, blogów i portali o kolejnych darmowych materiałach będziemy aktualizować na bierząco. Jeśli wiecie o jakimś uczestniku inicjatywy, o którym nie poinformowaliśmy, zostawcie odnośnik w komentarzach!


Dowiedz się więcej:


DDGF

To skrót Dnia Darmowych Gier Fabularnych, polskiej edycji corocznej akcji. W jej trakcie fani i wydawcy za darmo udostępniają materiały do gier fabularnych, jak i same gry.

 • Proszę bardzo:
  Zobaczcie sami i sprawdźcie co przygotowali dla Was wydawcy, autorzy i fani gier fabularnych.
  Pełne spektrum: od pełnych gier poprzez ich fragmenty, quickstart’y (czyli swoistego rodzaju podstawowe zasady) scenariusze, poradniki skończywszy na ołówkach, kartach i papierowych elementach… terenu do wydrukowania i sklejenia.

  Wydawnictwo Gramel [http://www.wydawnictwogramel.pl/] (wydawca między innymi wielokrotnie nagradzanej gry Savage Worlds)
  Wydawnictwo w tym dniu uraczy nas w pełni grywalnym podręcznikiem gry Evernight: Zmierzch bohaterów, czyli do preludium do całego Evernight’a (podręcznik gracza do EN, w wersji przed inwazją). Ten podręcznik gracza będzie także dostępny również drukiem, jednak dopiero w lipcu i na konwentach.

  Kuźnia Gier [http://www.wolsung.pl/ ] (wydawca gier planszowych, karcianych, fabularnych etc.)
  Z okazji Dnia Darmowych Gier Fabularnych wydawnictwo Kuźnia Gier zdecydowało się udostępnić fanom komplet podstawowych zasad do fabularnej gry akcji Wolsung: Magia Wieku Pary.
  Jazdę próbną Wolsunga będzie można pobrać z oficjalnej strony systemu [http://www.wolsung.pl/.] Znajdziecie w niej wszystko, co potrzebne, by stworzyć Niezwykłą Damę lub Dżentelmena i rozegrać emocjonujące przygody w pełnych wyzwań czasach Magicznej Rewolucji Przemysłowej. Broszura zawiera mechanikę testów i konfrontacji, zasady tworzenia i rozwoju postaci, przykładowe gadżety i atuty, reguły dotyczące osiągnięć oraz podstawowe zasady magii.
  Darmowe zasady będziecie mogli od razu wypróbować w praktyce, w przygodzie „Pożegnanie z Winlandią” pochodzącej z wydanej w grudniu zeszłego roku kampanii „Operacja Wotan” – można ją już teraz pobrać ze strony systemu [http://www.wolsung.pl/page/2010/05/darmowa-przygoda-pozegnanie-z-winlandia].
  Jeśli jeszcze nie jesteś pewien, czy Wolsung przypadnie ci do gustu, możesz łatwo sprawdzić – nie wydając ani złotówki!

  Poza Czasem [http://www.blog.pozaczasem.pl/] (gra polskich autorów osadzona w celtyckich realiach)
  Postanowiliśmy udostępnić Wam za darmo pełną wersję podręcznika do pierwszej edycji Poza Czasem. Mamy nadzieję, że uda Wam zebrać drużynę i przeżyć niezapomniane przygody w Tir Na Danu, albo przynajmniej, że Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, będą mieli okazję zapoznać się z podręcznikiem.

  Klanarchia [http://www.klanarchia.pl/pl/index.php?s=wiesci] (jedna z najlepiej wygranych gier polskiego autora.)
  Technoklanyckie manewry bojowe.
  Technoklanyci wynieśli doświadczenia bojowe ze starć z kultystami maszyn. Dzisiaj szturmowcy Technoklanów dysponują zestawem technik, które skutecznie pozwalają walczyć w formacji szturmowej, posiadają manewry wymarzone dla strzelców wyborowych i szabrowników starożytnych ruin. Z technoklanyckimi manewrami bojowymi wreszcie gracz Klanarchii może poszaleć swoim bohaterem uzbrojonym w dwie ciężkie piły łańcuchowe i wykonywać triki parkour w czasie starcia!

  The Shadow of Yesterday [http://www.tsoy.darken.pl/] (wielokrotnie nagradzana gra Clintona R. Nixona po polsku)
  Na stronie pojawi się preview The Shadow of Yesterday. Na 16 stronach wyjaśnione zostaną podstawy gry, konwencję, świat, mechanikę i sposób, w jaki będzie wydawany podręcznik.

  Wydawnictwo Cyfrografia [http://www.roboticarpg.pl/] (zapowiadana na sierpień b.r. nowa postapokaliptyczna gra w konwencji SF)
  Na oficjalnej stronie gry ROBOTICA RPG pojawi się PDF z opisem grupy społecznej Alternacja. W opisie tej grupy są odpowiedzi na ciekawe pytania typu skąd się bierze płeć robota, jakie są potrzeby samoświadomych maszyn, słowa o prawach robotów itp.

  Wydawnictwo Portal (wydawca gier planszowych i fabularnych między innymi: Neuroshima, Stronghold, Monastyr, deProfundis etc.) [http://www.wydawnictwoportal.pl/]

  Portal zaoferował obfitujący w treści PDF do gry Cold City. 22 strony materiałów: 2 poradniki prowadzenia autorstwa Ignacego Trzewika: Jak prowadziłem Cold City, dwuczęściowy Gra o braku zaufania i 3 scenariusze Pawła ‚Chimery’ Cebuli: Wieża, Brama, Potwory.

  Dzikie Światy – strona poświęcona grom fabularnym, w szczególności Savage Worlds. [http://www.dzikieswiaty.pl/ ]
  Na Dzikich Światach znajdziemy wersję alfa podręcznika 3k10, gry której autorem jest Andrzej ‚Enc’ Stój. Napisał on już miedzy innymi: grę „Droga do Chwały” czy setting do gry Savage Worlds o nazwie Nemezis, który zwyciężył Megakonkurs.

  Trójca RPG – jedna z pierwszych gier wydanych technologią print on demand w niewielkim nakładzie. [http://www.trojcarpg.pl/]
  Na stronie Trójcy pojawią się materiały promocyjne (zakładki, ołówki, karty postaci itp.) dla pierwszych 5 osób, które napiszą maila o określonej treści po ukazaniu się specjalnego newsa (trzeba więc czatować na stronie Trójcy. News ukaże się między 18, a 21 godziną). Oprócz tego opublikowana zostanie cała mechanika do poprawionej edycji – więc każdy będzie mógł ją pobrać.

  Serwis Wieża [http://www.wieza.org/] Serwis, w którego skład wchodzi Baza gier, Planeta i chyba najbardziej popularne Bagno konsolidujące wieści ze świata fantastyki gier i seriali.
  U nas cały rok jest Dzień Darmowych Gier Fabularnych! Wieża zbiera wszelkie systemy autorskie, które mają darmowe podręczniki na sieci (w tym np. gry z Nibykonkursu). Z tej okazji wyszczególniono tam całą sporo gier, wśród których znajdą się duże heartbreakery, mniejsze gierki z Nibykonkursu, klasyczne RPG jak i eksperymenty z indie, fantasy, SF, steampunk…

  Blogi:
  Zwój ze Skelos [ http://www.scrollofskelos.blogspot.com/%5D
  Na blogu Zwój ze Skelos pojawi się darmowa przygoda do Savage Worlds, w realiach autorskiego mini-settingu Operacja: Gotterdammerung, jednak bez trudu można ją rozegrać lub dostosować do każdej kampanii, rozgrywającej się w naszym świecie.

  Black Grom Studio [http://www.blackgromstudio.blogspot.com/]
  Zestaw papierowych elementów terenu. Skrzynie i kontenery, hangar, elementy pasa lotniska. Przygotowane z myślą o grze Mechwarrior, lecz da się używać także z 15mm figurkami.

  Gry fabularne [http://www.gryfabularne.blogspot.com/]
  Lista wielu darmowych angielskojęzycznych gier fabularnych do pobrania z sieci.

  Powyższa lista to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż darmowych materiałów poświęconych grom fabularnym jest w internecie dosyć dużo, a takie wydarzenie jak Dzień Darmowych Gier Fabularnych pozwala liczyć na to, że inni miłośnicy gier fabularnych i autorzy zmobilizują się i poinformują w związku z tą inicjatywą o swoich pracach.

  Zdecydowanie warto więc zajrzeć w dniu dzisiejszym ( i nie tylko) na stronę na Facebooku [http://www.facebook.com/pages/Dzien-Darmowych-gier-fabularnych-2010/112344408812426]

  Można też odwiedzić stronę samego wydarzenia [http://www.facebook.com/event.php?eid=131969720151060&index=1] jakim jest niewątpliwie Dzień Darmowych Gier Fabularnych.

  Jeśli dysponujesz jakimiś materiałami do gier fabularnych i jesteś ich autorem, wejdź na którąś z powyższych stron i podziel się swoją pracą z innymi.
  Nieistotne czy jest to pełna gra, jej fragment, bohater, scenariusz lub cokolwiek innego.
  Jeśli nie to zobacz co zaoferowali Tobie inni za darmo.

 • Wszystkie informacje na bieżąco są tutaj. Tam też jest pełna lista wraz z odnośnikami etc. http://pl-pl.facebook.com/pages/Dzien-Darmowych-gier-fabularnych-2010/112344408812426?ref=sgm